Müşterilerde  Zihin Okumak

Erdem Karagöz

Müşterileriniz alış veriş yaparken, satın alma kararları alırken zihinlerini okuyabilseydiniz ne olurdu? Paranormal yeteneklerin üst sınırlarını zorlamıyorsanız elbette zihin okuyamazsınız! Telepati, psikokinezi gibi psişik fenomenlere sahip olmadığınız için üzülmeyin.

Çünkü sizden normal dışı ve normal ötesi olmanız beklenmiyor siz satıcısınız ve sadece bilmeniz gerekenler var.

Öncelikle doğru zannettiğiniz alışkanlıklardan kurtulmanız gerekir. Müşterileri kataloglara koyup davranışlarınızı yanlış kodlamayın. Bu müşteri satın almaz dediğinizde satın almadığında ne kadar deneyimli satıcı olduğunuza kaç kez sevindiniz?  Zihninizin müşteriye 1500 satın almama mesajı verdiğini biliyor muydunuz?

Her müşteri ayrıdır üstelik her insan her an farklı kararlar verebilir. 30 saniye sonra bir güçlü soru ile satın alma kararı verebilir! Yanlış bir soru ya da tavır ile satın almaktan vazgeçebilir.

Peki; neyi bilmelisin! Öncelikle görsel temsil sistemler hakkında eğitim alabilir ve mikro beden dili eğitimleri ve work shoplarına katılabilirsin. Daha önemlisi satış anında kendi tavırlarını video destekli izleyebilir ve uzmanlardan fikir alabilirsin. 

Müşteriler satın alma konusunda düşünmeye başladığında yüksek enerji harcamaktadır. Görsel temsil sistemleri ne zaman analitik kararlar aldığını, ne zaman onaylanmaya ihtiyacı olduğunu ve ne zaman gerçek bilgileri hatırladıklarını ya da tasarladıklarını size öğretecektir.

Ne hissettiklerini ve ne düşündüklerini okumak yerine müşterilerinize sorun. Yani ne olursa satın alacak? Sizinle çalışmak için tam olarak beklentilerinin ne olduğunu öğrenmenin en kolay yolu müşteriden geri bildirim almaktır. Unutmayın her müşteri ayrıdır ve bilgi girişine göre kararları da farklılaşır.

Detaylara takılmayın sadece ve sadece müşteriye odaklanın! Her müşterinin cebinde ürün ve hizmetinizi satın alacak para olduğunu ve sizden satın almaya çok istekli olduğunu düşünün. Zihin okumak yerine sizin pozitif enerjinizi müşterinize transfer etmeniz daha kolay olacaktır.

Aynalama nöronları sayesinde müşteri mutlu satıcının yanında kendini güvende hissedecek ve satın alma kararını sizden yana kullanacaktır.

Doğru yerde doğru sorular sorun, müşteriyi sorulara boğun kaçırmayın. Cevap verdiğinde ilk 5 saniyeye odaklanın. Çünkü bu ilk yanıtlar düşünmeden bilinçaltından verilmiştir ve sizin değişim alanınız burasıdır. Soruların ilgi çekmesi için metafor ve mizahı yerinde kullanın!

Basit cümleler kullanın, hipnotik dil kalıpları konusunda uzmanlaşın ve beden diline, ses tonuna sonra da söylediği kelimelere odaklanın. Müşteri ne ister sorusunu mutlaka müşterinin kendisine sorun. Satış önsezilerinize güvenseniz de kehanette bulunmayın!

Müşteriyi tanımak için psikometri yeteneklerinizi kullanmayın! Yani müşterilere ait maddelerden bilgi almak uzmanlık işidir. Siz giyimine, arabasına, saatine göre satın alma tarzı hakkında karar vermeyin.  Çünkü müşteri kendi imaj ve algısını yönetecek bilgi ve donanıma sahip.

Uzmanlık için diplomalarınızı unutun soft skill eğitimler ile yeteneklerinizi sürekli geliştirin.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!