Erdem Karagöz ile Kahve Arası    02.11.2020

Haftanın Konusu; Askıda Eğitim

Askıda eğitim sosyal inovasyon projesini başlattık. Projenin hedefi üniversite öğrencilerinin okurken saha deneyimi yaşayacağı case study (vaka çalışmaları) hazırladık. Global ve ulusal firmaları ile gençleri mentörler eşliğinde buluşturuyoruz. 32 farklı departmanda sahada yaşayacakları onlarca konuda deneyim kazanmalarını hedefledik. Ayrıca 2 kişiden 300 kişilik gruba kadar soft skills eğitimler yapıyoruz.  On binlerce öğrenci 200 eğitmen, koç, mentor ile dokunuyoruz. Ekim 2020 tarihine kadar 138 üniversite organizasyon yapıyoruz. Hedef 207 üniversite ve 81 ilde aksiyon almak.

www.askidaegitim.com

Haftanın tanışması ;

Sizi Devrim Ersöz ile tanıştırmak istiyorum. Bir yanı sahadan uzman, bir yanı akademisyen. Ülkenin en eski üniversitesi İstanbul Üniversitesinde dersler veriyor. 200 den farklı şirkete eğitim, yönetim danışmanlığı yapan Devrim Ersöz Pembe Fil ve Ezber Bozan Satış Teknikleri kitaplarının yazarı. Ayrıca Koray Dağdelen ile ortak imzalı Finans ve Sigorta Sektörü Satış El Kitabı ile birçok çoklu yazarlı kitapta yer almaktadır.

Devrim Ersöz Udemy Eğitimleri

Haftanın Kitabı;  Kendime Düşünceler

Marcus Aurelius  Hasan Ali Yücel Serisi Klasiklerinden 6-7 liraya satın alacağınız ve hayatınıza sıra dışı donanım kazandıracak bir kitap. Filozof imparator Marcus Aurelius’un Germen kavimlerine düzenlediği seferde yazmaya başladığı kitapta bir liderde” adalet, cesaret ve nezaket”yan yana olmalı diyerek mesaj veriyor.

Mutlaka okumalısınız.

Haftanın beyin fırtınası;

Üniversitelerde akademisyenlerin % 50’si sahadan gelseydi öğrencilerin geleceğinde neler değişirdi?

Haftanın videosu;

Turgay Tanülkü insanlığa adanmış güzel bir adamın hikayesi  

Erdem Karagöz ile Kahve Arası 26.Ekim. 2020 Pazartesi

Haftanın Konusu; Zihnimizi kim yönetiyor?

Değerlerimizi, yaşam tarzımızı, tutumlarımızı, alış verişlerimizi ve tüm kararlarımızı gerçekten sorgulayarak ve isteyerek biz mi veriyoruz? Hangi metaprogramlar bizi nasıl yönetiyor? Sokakta dövülen kadını nasıl görmezden geldik? Bu boş vermişliği hangi paradigmalar getirdi? Toplum baskısı mı? Adalet korkusu mu? Bireyselleşmek mi? Sorgulamaktan uzaklaşmak mı? Vicdan kavramına kattığımız yeni anlamlar mı?

Zihinde karmaşa çözülemediği sürece kendimizi kurban görmeye ve hipnotik mesajlarla yönetilmeye devam edeceğiz.  Birinin zihnini ele geçirmenin en kolay yolu onu kolektif düşünceden uzaklaştırıp sadece kendine ait bireysel arzu ve hedefler yaratmaktır. Bunu instagram ile yapabilirsiniz ya da survivor yarışması ile yapabilirsiniz. Tüm amaç kolektif düşünce yetisini kaybettirip insanları kaos, karmaşa ve belirsizlik içinde sadece kendini kurtarması gerektiğine inandırmaktır.

Bunun için ahlaki değerleri yozlaştırmak, emek vermeden kazanmayı kutsallaştırmak, akıl ve emeği anlamsız kılmak gerekir. Zaten izlediğiniz diziler size bunu servis eder.

İşte sizde çok önemli bir hedefinize ulaşmak için beyniniz ve vicdanınız yolda dövülen kadını görmek istemez!

Haftanın tanışması ; Sizi Brendon Buchard ile tanıştırmak isterim. İlk tanışmamız dostum Canten Kaya’nın bu kitabı okuyalım üzerinde tartışalım demesi üzerine oldu. Okuduğumuz kitap Brendon Buchard’ın “mesajınız var” kitabıydı. Etkileyen ana felsefe en önemli bilginiz açık ve ücretsiz verin mesajıydı. En iyi olduğun, benzersiz çözümler ürettiğin herkesi etkilediğin ve iz bıraktığın güncel bilgi, deneyim ve sıra dışı anekdotları herkese açık ve ücretsiz dağıtmamızı istiyordu. Bunu uygulamaya başladığımızda eğitmen olarak iş akışında inanılmaz pozitif değişim oldu. Bunun nedenleri üzerinde düşünebilir ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Akademisinde sıra dışı eğitmenler yetiştiren ve bu alanda uzmanlığını kanıtlayan Buchard’ı sitesinden ve özellikle youtube kanalından takip edebilirsin. Düzenli mail almak için hemen üye olabilirsiniz.

https://brendon.com/

Haftanın Kitabı; Taksim’de zemin katta bir kitapçı dükkanında kasa içinde kitaplar gördüm istem dışı elimi uzattım o anda kasanın üzerinde “çok satmayı gerekenler” yazıyordu. Sonra aklıma D&R’de çıktığı gün çok satanlar listesine 1. sırada giren kitapları görünce düşündüm henüz rafa  bugün girmiş, Anadolu’daki kitapçılara ulaşmamış, internet sitelerinde ve sosyal medyada yeterince paylaşılmamış bir kitap ilk PR çalışmasını D&R rafında yapıyordu. Çok satanlar yazınca grup psikolojisi ile satın almamız ve bilinç altımız yönetiliyor.

Neyse bu iş bir sistem 100.000 dolar harcayın okumadığınız kitabın yazarı olun! Sizin adınıza birileri kitap yazsın  twitterda yazılanlar TT olsun, 10.000 kişi retweet yapsın TV kanallarında size cevapları ile birlikte sorular verilsin. İnstagramda paylaşacağız imza günleriniz için cast ajanlarından 400 kişi gelsin. 3 üniversite konuşması, 10 kitap fuarı ile kendinizi okumadan yazar olarak yapabilirsiniz!

İşte o nedenle kitap okurken seçici olmak gerekiyor. 

Haftanın kitabı  Bilinçaltının Gücü Joseph Murpyh ilk baskı 2009 Koridor Yayınları

Haftanın beyin fırtınası;

Çalıştığınız işletmeniz, kuruluş için bu soruya ekibiniz ile cevaplar arayabilirsiniz. Bu şirket sizin olsa neyi çok daha iyi yapardınız? Neyi asla yapmazdınız?

Şirket Sahibi ve CEO gözü ile bakın

Çalışanlar gözü ile bakın

Müşteri gözü ile bakın

Rakipler gözü ile bakın

Tedarikçiler gözü ile bakın

Sosyal sorumluluk adına bakın

Ülke ve Dünya adına bakın

Haftanın videosu;

Beyin ve Mucize! Arka Plan: Kubilay QB Tunçer at TEDxReset 2010

Erdem Karagöz ile Kahve Arası 19.Ekim. 2020 Pazartesi

Haftanın Konusu; Markaya çalışanın algısı

Bir marka tatmin ve güven duygusu yaratmadan, duygusal bağ kurmadan geleceğini tasarlayamaz.  Marka algısı kurucuların patronların çok üzerindedir.  Apple size teknolojik ürün satmıyor Steve Jobs’un, ısırık elmanın hikayesi üzerinden tatmin ve güven duygusu satıyor. Müşteri sizin ürün ve hizmetlerinizin tüketicisi değil şirketinizin gelecekte var olma sebebidir.

Şirketler algıyı yönetmek için müşteri gözü ile bakmayı, müşterileri toplantılara almayı, yaşadığı deneyimi ölçümlemenin önemini biliyor. İnsanlar sadece ihtiyaçlarını karşılamak için satın alma yapmıyor. Starbucks size kahve satmıyor! Alışkanlık, statü, deneyim, merak, güven ve tutarlılık satıyor. Bu kadar kıyaslanabilir markalar varken neden bir Türk markası Dünya’nın her noktasında marka algısı yüksek global hizmet satamıyor?  

Üstelik her şirket müşteri sadakati, insan odaklılık, müşteriyi merkeze alma, sosyal sorumluluk konusunda eğitimler alıyor ve çalışıyor. Fark sizce nerede? Marka algısı tamamen takımdaki herkesin hızlı ve çözüm odaklı olmasına dayalı bir inovasyon işi.

İşte fark! İyi seçilmiş karakterlerin en güçlü yeteneklerini öne çıkartmak sürekli eğitim, takip ve geleceğe yönelik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan takımlar kurmak gerekiyor.

Kısacası markanın geleceği için önce müşteri, müşterinin marka algısı içinde önce çalışan. Şirketler pandemi döneminde çalışanlarınca testten geçtiler. Ne kadar değerli olduklarını bu süreçte deneyimlediler.

Markanın geleceği için tanımlanmış iş modelinin yanında doğru kararlar alabilen yaptığı işten keyif alan çalışanlara uzanan adanmış bir yolculuktur.

Markanız, ürününüz için çalışanlarınız ne hissediyor? Çalıştığınız marka, ürün ve hizmet için ne hissediyorsunuz?

Haftanın tanışması ; Sizi Kevin Hogan ile tanıştırmak istiyorum! Nasıl yani şu motivasyon konuşmacısı, ikna ve beden dili uzmanı yazar olan mı? E ne var bunda tabi ki biliyoruz bu nasıl tanıştırma mı diyorsunuz? Ben tanıştırayım 19 kitap yayınladığı yıllarda Türkiye’de 22 farklı kitabı satılıyordu:))

 4 Kasım doğum günü Türkiye hayranı, Türkiye’den bir pazarcının Türkiye saati ile gündüz 11.00’de yazdığı mesaja gece 03.00’da taktikler yazıp pazarcının 4 aydır satamadığı çantaları 3 pazarda sattığını biliyor muydunuz? Türkiye’de ortak eğitim yapalım diye yazdığım 10 paragrafa   “Haydi başlayalım” diye sıra dışı cevap verdiğini, en büyük hayalinin iki kıta arasını yürüyerek geçmek olduğunu biliyor muydunuz?

Sıra dışı bir insan ..

Haftanın Kitabı; "Biz Size Döneriz" Sinem Işık Cinius Yayınları

"Yarın Gel Başla" kitabının yazarı İK profesyoneli Sinem Işık'ın ikinci kitabı "Biz Size Döneriz" KOBİ'lerde İK yönetimi ile marka algısı arasındaki bağlantıyı ve yeterince profesyonel olmayan iş görüşmelerinin şirketlere neler kaydettirdiğini paylaşıyor. İşe alım süreçlerinin iyileştirmeleri ve yeni bakış açılarını açıklıyor. . 

Haftanın beyin fırtınası;

Farklı kültürde düzeyde ve donanımda 10 arkadaşınız ile online beyin fırtınası yapma konusunda beyin fırtınası yapabilirsiniz. Kimlerle, ne zaman hangi konularda, kaç dakika görüşmek istersiniz? Ne elde etmeyi planlıyorsunuz?

İşte size yardımcı olacak platformlar

https://www.lucidchart.com/

https://www.mindmup.com/

Detayları linkten okuyabilirsiniz

Haftanın videosu;

Devrim Ersöz Uzaktan Eğitim İpuçları

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!