AGRESİF SATIŞ DÖNEMİ

Erdem Karagöz

                Satış ezberleri bozuluyor, önce müşteri sonra çalışan kavramının yerine önce satıcı sonra müşteri anlayışı değer kazandı. Agresif pazarlarda satış yapan başarılı satıcılar milyon dolarlar ile transfer ediliyor. Satış alanında olağan çalışanlarla olağan üstü işler çıkartabilen satış yöneticileri ciroları katladıkça milyon dolarlık primler kazanıyor.

Daralan pazar payı şirketleri agresif satışa yöneltti. Parekende alanında bile çalışan firmalar gerçek satış alanının sokak olduğunu keşfetti. Müşterinin zamanı eskisinden çok daha kıymetli, müşteri bilinçli ve özel hizmet istiyor. Bundan sonra çare ayağa hizmet. 

Türkiye’de 100 kadar şirket ve kurumda satış eğitimleri veren ve sahada danışmanlık yapan Türk İşi İkna kitabı yazarı Erdem Karagöz “ satıcılar müşterinin konfor alanlarında olmak zorundalar. Her müşteri kendini dünyanın en özel insanı hissetmek istiyor, sahada müşterinin ayağına giderek bunu hissettirenler her zaman kazanacaktır. Artık ürünüme,şirketime güveniyorum devri sona erdi. Şimdi satıcılara ve satış teknolojilerine yatırım dönemi. Yılda 80 saatin altında eğitim alan, iyi oryantasyondan geçmeyen satıcılardan verim almak zordur. Deneyim,satış arzusu ve satış tavrı mutlaka kişilik testleri ile yıllık dönemler içinde belirlenmelidir. Satıcının ürünün arkasına saklanma devri sona erdi. Ürün geliştirme kadar satıcı geliştirme çalışmaları da yapılmalıdır” dedi.

                Rekabet ve sahadaki agresif satış onbinlerce satıcıyı oyun dışı bırakırken satış tavrı gelişmiş satıcılar daha çok kazanan oldular. Satışta sürdürülebilir ikna ve güvenin önemine değinen Erdem Karagöz “ Türkler sıcak kanlı bu nedenle profesyonellik ve samimiyet çizgisi iyi dengelenmeli. Sürdürülebilir ikna için müşteri faydayı net görmek istiyor bunu kazandıran satıcılar her zaman kazanıyor ve kazandırıyor. Eğitim işte bu noktada çok önemli müşterinin neyi,ne zaman ve ne kadar istediğini öğrenmek gerekiyor.  Satıcılara yapılan yatırımlar ölçülebilir olmalı ve eğitimler davranış değişikliği ve farklı bakış açısı kazandırmalıdır. Kavramsallıktan uzak ve pratik uygulanabilir olmalıdır. Bilgi,beceri kadar satış tavrı kazandırılmalıdır. İyi satıcı demek kredi kullanmadan işletmeyi yönetmek demektir. Eğitim önce satıcının kendine güvenmesini sağlamalıdır. Müşteri kendine güvenen, danışmanlık yapacak satıcılara her zaman güvenmektedir. Agresif satışın kuralları değişti, Türkiye 10 yıl önceki Türkiye değil. Satıcılarda acilen bu değişime ayak uydurmalıdır” dedi.

                Çok yakında satış iknası kitabı çıkacak olan Erdem Karagöz İstanbul,İzmir;Ankara,Bursa başta olmak üzere birçok ilde Satış İknası eğitimlerine devam ediyor. Eğitimler tüm işletmeler açık olduğu gibi şirketlere özel olarakta yapılmaktadır.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!