Kadınları Anlamak

Erdem Karagöz

Türk İşi ikna kitabının 192. sayfasında kadınları anlamak diye bir bölüm var. Ancak sayfa tamamen boş! Yazar henüz kadınları anlamış değil! Bilginin sık güncellenmesi gerekiyor. Kadınların işletim sistemi gerçekten erkeklerden çok farklı. Başlayalım mı?

Kadın detaycı ve biriktiren bir canlı türü, erkek sonuç odaklı ve balık hafızalı diğer canlı türü. Erkek tartışmadan fiziksel olarak uzaklaşınca unutma yeteneğine sahip. Kadın ise tartışma yarım kesildiğinde yaralı aslan kadar tehlikeli olabilir. Tartışmalarda uzun uzun konuşmak geçmişe ait her fotoğraf karesini hatırlayıp tekrar etmekten keyif alır. Detaylar kadını çok ilgilendirir. Unutmaz, özellikle olumsuz detayları asla unutmaz. Bunu bir korunma refleksi olarak görür. Geçmişteki olumsuzlukların tekrar yaşanmaması için gündemde tutulması gerektiğini düşünür. Kendini değerli hissetmek ,psikolojik oksijen almak için konuşmak ve dinlenilmek ister.  Erkek kadın için çok ciddi bir tartışmayı önemsiz görerek klasik “erkekçe” dili ile kapatmak ister.

Hıı- hıı

Tamam anladık

Sonra konuşuruz

Şimdi daha önemli işlerim var

Senle tartışmaya bile değmez

Bu sözler bir kadını tartışmamaktan çok daha fazla yaralar.Sorunu çözmek yerine binlerce yeni sorun oluşmasına sebep olur.

Erkek karşısında annesini arar bulamaz. Kadın karşısında babasını aramaz. Hayallerinde bir erkek yaratır ve eşini,sevgilisini o hale getirmek,değiştirmek için sonsuza kadar savaş verir. Erkek bu değişimi flört döneminde kabul eder. Sonra özüne döner! Kadını kazanma süresindeki mükemmel erkek elde ettikten sonra birden değişir. Kadın bunu anlayamaz çünkü erkekler elde etmek, kadınlar elde tutmak için mücadele verirler.  

Erkek erotizmden romantizme kadın ise romantizmden erotizme gider. Bu yolculukta mum ışığında keman eşliğinde romantik bir masanın süresi erkek için facebookta yayınlanacak fotoğraf çekim süresi kadar olması gerekir. Kadın ise en ince detayları ile o yemeği unutulmaz hale getirmek ister. Kadın saatlerce sürmesini ister.O masadaki tüm konuşmaların detaylarını yıllar sonra hatırlayabilir. Erkek o masaya ait hiç bir detayı hatırlamaz çünkü o anda bile zihnen orada değildir. Kadını anlamak için kemanın ritmindeki kulağını, şarabın yudumlanışı anında aldığı hazzı, gözlerinin sizin gözleriniz içindeki ışıltısını yalamak gerekir. Nefes alışı, ses tonu,gülüşü yanınızda özgürleşmesini keşfetmeniz gerekir. Onlarca kişi arasında sizde kayboluşunu, bir limanda sakince duran tekneyi izler gibi hayal edebilmeniz gerekir.  Erkek detay odaklı olmayı öğrendiğinde kadını anlamaya başlıyor demektir.

Yalan refleksi ve kadını anlamak. Erkek yalan söyleme konusunda gerçekten yeteneksizdir. Bunun nedeni geçmişte yeterince baskı altına alınıp yalan yetenekleri geliştirilmemiştir. Kadın her konuda yalan söylemek zorunda bırakıldığı için alt yapısı oldukça sağlamdır. 25 yaşında sonra yalan söylemeye başlayan erkek detay sonuç bağlantısından dolayı yalanın detaylarını planlayamaz. Kadın, FBI ajanları kadar beden dili uzmanı,ses tanıma uzmanı,göz bebeği okuma uzmanıdır. Psikolog kadar analiz yeteneğine sahiptir. Terapist kadar iyi dinleyici, yaşam koçu kadar iyi gözlemcidir. Yetenekleri bunlarla sınırlı değildir. Yalan konusunda binlerce deneyime sahip olduğundan mükemmel bir eşleştiricidir. Sorgu uzmanı kadar çapraz soru sorma yeteneğine sahiptir.  Kadını anlatmaya ve anlatmaya çalışmak için böyle bir köşenin yetmeyeceğini bilmenizi isterim.

Araştırma,detaylara odaklanmaya,hissetmeye devam...

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!