SATIŞ NE DEĞİLDİR?

Satış ihtiyaç duyulmayan ürünü satmak değildir. İhtiyacı doğru belirleyerek karşılıklı faydayı yakalama sanatıdır. Kendimize yapılmasını istemediğimizi karşımızdakine yapmayız.

Satış ihtiyacı belirli müşteriye ürünü sevk etmek demek değildir. Bunun adı ürün yazmaktır. Yeni ürünler keşfetmesini sağlamak ve yeni bakış açıları geliştirmektir.

Satış eldeki ürünleri paraya çevirmek için her yolu denemek demek değildir.  Müşteriyi doğru algılamak ve hızlı refleks geliştirmektir.  Hiç kimse sonsuza kadar başkalarını mutlu etmek için yaşamaz. Müşteri ve şirket arasındaki mutluluk dengesi çok iyi kurulmalıdır.

Satış kandırmaca demek değildir. Satış sürdürülebilir olmalıdır. İnsanları bir kez kandırabiliriz vaatlerimizin altı dolu olmalı ve güvenle devam etmelidir.

Satış başka firmaları, ürünleri ve insanları karalamak demek değildir. Satış aradaki farkı geliştirmek ve doğru ifade etmek demektir. İyi rakipler bizi her zaman geliştirecektir.

Satış profesyonel dilencilik değildir.  Karşımızdaki kişiye paraya ihtiyacımız olduğunu hissettirip şirketi ve kendimizi küçük düşürmek demek değildir.  Devre mülk satışı için anketörlük yapan fakir ama çalışkan öğrenci rolü gibidir. Manevi duyguları kullanmak satış değildir.

Satış çok konuşmak, gevezelik yapmak demek değildir. Satıcı % 85 dinler, % 15 konuşur. İhtiyacı belirlemek güçlü sorularla olur.

Satış mücadele etmek değildir. Satış insanların hayatına dokunmak ve işinden keyif almaktır.

Satışa anlam katan ürün, marka değeri, vaatler

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!