Çatışma Yönetimi ve İkna

Çatışma Yönetimi ve İkna

Erdem Karagöz

Çatışmayı kısaca tanımlayacak olursak kararsızlık, uyuşmazlık ve ikilem diyebiliriz. Şimdi güçlü gözlemlere ihtiyacımız var çevrenizde sürekli çatışan ve iletişim kalitesi iyi olmayan insanların ortak özelliklerini sıralayabilir misiniz?

Benim tespitlerimin başında netlik ve güvenlik ihtiyacını karşılamamış, iletişim becerileri yeterince gelişmemiş, çatışmaya girip kazanmaktan mutlu olan, çatışmalarda olaylardan çok insanlar ve içinde bulunduğu sorun anı yerine tüm zamanları katanları hemen sayabilirim.

Sürekli çatışan insanların ortak özellikleri

 1. Onlar için iletişim sadece konuşmak, yüksek sesle ve beden dili ile desteklenen konuşma. % 99 konuş karşındaki konuşacak zaman bile bulamasın ve kazan!
 2. Hayata karşı net değiller, henüz insan biriktirme ve işbirliği kavramları yeterince gelişmemiştir.
 3. Olay konuşmak ve sadece çözmek yerine haklı çıkmak ve onaylanmak ihtiyacı duyarlar.
 4. Algılama farklılıkları, empati yetileri gelişmemiştir.
 5. Genelde kendileri ile de çatışırlar. Kendisi ile barışık olmayan birinin başkaları ile çatışması olağandır.
 6. Sürekli doğru insanı bulmaya çalışırlar, doğru insan olmayı düşünmez.
 7. Ön yargılar içinde boğulmaktadır.
 8. Ömrü başkalarını değiştirmekle geçmektedir.
 9. Ego yönetimleri konusunda üzerlerinde çok çalışmak gerekir.
 10. Neyin, nasıl, ne zaman söylendiğini kontrol edemezler. Sürekli savunma yaparlar ya da gereksiz saldırıda bulunurlar.
 11. Çalışanları, müşterileri ve yöneticileri tehdit ve rakip olarak algılarlar.
 12. İşleri yerine sürekli kendilerini önemserler.

Bu insanları yönetmek ve anlamak için iletişim becerilerinizin özellikle dinleme becerinizin, ikna yetenekleriniz güçlü olması gerekir. Karşılaştığınız hiçbir olayı içselleştirmemek gerekir. İyi ilk izlenim bırakmak ve çatışma sırasında ne pasif nede çok aktif rol almamak gerekir.

Sabırlı ve kazanılacak sonucu gösterici olmak ve geliştirmek gerekir. Kartları açık oynamak ve sonucu net olarak göstermek gerekir. Konuşmalarda olumsuz ifadeler ile giriş yapmamak kısacası tahrik etmemek gerekir.  Hayır, yapma, sakin ol gibi konuşmamak gerekir. Şunu da bilmek gerekir her insanın sıcak düğmesi vardır ve iyi dinleyici iseniz bunu zaten kendisi söyleyecektir.  

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!