Sevgili Dostlar; bu yazıyı okurken hayatınızda mükemmel bir davranış değişikliği başlatacağınızı söylemek istiyorum. Haydi bugünden itibaren kendinize bir iyilik yapın ve hayatınızdan NEDEN sorusunu çıkartın. Bugüne kadar Neden sorusu sorulduğunda ne kadar çok mazeret ürettiğinizi ve kendinizi rahatlatacak hikaye yazdığınızı bir düşünün.

Neden eve geç geldin?

Neden dersini çalışmadın?

Neden yalan söyledin?

Neden işe geç kaldın?

Her neden sorusu  mazeret reflekslerimizi geliştirdi. Daha iyi hikayeler yazmaya başladık. Bugün neden sorusu sorduğunuz insanların yüzlerine bakın mutsuz ve rahatsızlıklarını okuyacaksınız. Bağımsız ve bireyselci, sorumluluktan kaçan Z Kuşağının asi çocukları diğer kuşaklar gibi mazeret üretmediklerinde tavırları  “sana ne? “ olmaktadır.

Peki; insanları mazeret üretmeden ve vurdumduymaz olmadan istediklerimizi yaptırabileceğimiz bir soru kalıbı varmı? Yani soru ile olaylarında,potansiyelinin de farkında olacak ve sadece sonuca odaklanacak. Var tabiki siz doğru soruyu sorduğunuzda sistem sizi sonuca götürecektir. Neden sorusunun şifresini çözmek isterseniz yapmanız gereken soru kalıbını ve doğal olarak bakış açısını değiştirmektir.  İnsanlar tavsiye almaktan nefret ediyor, sorgulayan yönetici ve dostlardan kaçıyor ve yalnızlaşıyorlar. Özellikle Z Kuşağı bu tarz insanları ciddiye almıyor. İletişim çatışması yaşanıyor. Yapmamız gereken sadece NEDEN yerine NASIL  sorusunu sormalısınız. Yani NEDEN ile mazeretlere, NASIL ile sonuçlara ulaşacaksınız. Teknik olarak soru kalıbının başına İstersen kelimesini ekleyin buradaki hipnotik mesaj şudur istersen bana mazeret üretmez, hikaye anlatmaz sadece sonucu görürsün demektir. Soru içinde olumsuz kelime olmamalıdır.

Neden eve geç geldin? Yerine İstersen eve nasıl zamanında gelirsin? Diyebilirsiniz. Soru geçmiş ya da gelecek zamana sorulmaz. Şimdiki zamana sorulmalıdır. Çünkü geçmiş geçtiği için değiştirilemez sadece ders alınır. Gelecek henüz yaşanmadığı için belirsizdir. Biz sadece şimdiyi yönetebiliriz.

Neden işe geç kaldın? Yerine istersen nasıl zamanında gelirsin? Diye sorulur. İstersen nasıl zamanında gelirsin diye sorduğunuzda size kimse kaçırdığı aracı, uyuya kaldığını, hasta olduğunu anlatamayacaktır. Beyin zamanında nasıl gelebileceğini sorgulamaya başlayacaktır. Bir önceki araca binebileceğini, servis için erken yola çıkabileceğini, erken yatıp erken kalkabileceğini, hastalanmamak için kendine iyi bakacağını anlatacaktır.

Unutmayın iyi sorular insanın zeka göstergesidir. Doğru sorular sizin gerçekte varolan potansiyelinizi çok daha iyi kullanmanızı sağlayacaktır. Neden yerine Nasıl sorusu sorduğunuzda mazeret üretmeye programlı beyinler önce soruyu algılamayacaktır. Daha sonra net sorguladıklarında mükemmel bir değişim başlatacaklardır. Sabırlı davranın onlarca yıllık alışkanlıkları değiştirmek biraz zaman alabilir. Neden sorusunun şifresini çözdüğünüzde siz ve hayatlarına dokunduklarınız çok daha iyi işler üretecek ve mutlu olacaktır. Neden sorusunu hayatınızdan çıkartın. Nedenin şifresini sorgulamaya hemen başlayın.

Dostçakalın

Erdem KARAGÖZ

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!