YETENEK HAVUZU

Erdem KARAGÖZ

        Bir futbol antrenörü, takım koçu olarak sizlerle bu yazımı paylaşıyorum. Burada yazdıklarımı siz yetenek havuzunuza alacağınız ya da aldığınız satıcılar için kullanabilirsiniz. Yetenek seçiminde en önemli kavram geçmişte yaptıklarına bakmak değil gelecekte yapabileceklerini öngörebilmektir.

İyi teknik adamlar geçmiş başarılara göre oyuncu transfer etmezler bu çok pahalı ve oldukça risklidir. Gelecekte neler yapabileceğini ön görebilen teknik adamlar piyasada her zaman iş bulurlar.

Yetenek Havuzunda 20 adım

 1. Bilgi ve beceri her zaman kazandırılabilir önemli olan tavırdır. Tavrı hakkında bilgi sahibi olmalı ve bunu geliştirmelisiniz.
 2. Yıldız adayının bilinen potansiyeli ile gerçek potansiyeli arasındaki farkı görmeli ve sürekli geliştirmelisiniz.
 3. Öğrenme tutkusunu öğrenmeniz gerekir. Yetenek havuzunuzdaki yıldızlar her zaman sürekli öğrenmeye ve kendilerine her gün yeni bir kelime ve cümle katmaya adanmış olmalıdır.
 4. Futbolda görev aldığınız alanda toplam 30 kadar yapılabilecek hata vardır. Satıcı içinde 5 alanda ortalama 30 kadar hata vardır. Bu hatalar karşısında nasıl davrandığını ve baskı altında nasıl tavır alacağını bilmelisiniz.
 5. Yetenek havuzundaki deneyim anlayışının zamanla ilgisi yoktur. Yetenekli iş insanları için deneyim zamanla değil olaylara verilen tepkiler ile ilgilidir.
 6. Yetenekli insanlara karşı şu anki gözle bakmamak ve olacakları yerdeymiş gibi davranmak gerekir. Başarılı şirketler bunu yapabildikleri için kendi ekiplerinden yetenekli insanları yukarıya taşırlar. Bunu başaramayanlar yetenekli insanların sürekli dışarıda olduğunu düşünürler.
 7. Pazarlama, Satış, iş geliştirme ve strateji uygulama ve başkalarına ilham vermede başarılı yıldız adaylarının en önemli özelliği içsel motivasyona sahip olmalıdır. Başkalarının dürtmesi ile iş yapmazlar.
 8. Yetenek seçiminde 0-3 yaşın nasıl geçtiği ve yetiştiği çevre, kültür çok önemlidir. İstanbul gibi bir metropolde yaşamak başlı başına bir üniversite bitirmek gibidir.
 9. Yetenek havuzunuzdaki kişilere değerli olduklarını hissettirin bu onların mazeretlere odaklanmadan % 100 sorumluluk almalarını sağlayacaktır.
 10. Yetenekli insanların felsefesi bulundukları ortama değer katmaktır. Bugün neyi daha iyi yapabilirim sorusunu kendilerine sürekli sorarlar.
 11. Bu şirket benim olsa neyi daha iyi yapardım ya da neyi yapmazdım? Sorusuna her zaman cevap ararlar.
 12. Yetenekli insanlar iyi insan aramaz iş ve profesyonel yaşamda iyi insan olmaya çalışırlar.
 13. Yetenekli insanların netlik ve güvenlik ihtiyacını mutlaka karşılanmalıdır. Bunun karşılığında ne istediğinizi net olarak anlatmalısınız.
 14. Şirket sahibi ve üst düzey yönetici iseniz ne kadar yetenekli olursa olsun sizin gibi düşünmesini beklemeyin, girişimcilik, patron bakışı bambaşkadır. Siz rolleri iyi tanımlayın, yetki verin ve fazla yollarına çıkmayın.
 15. Seçimi asla aceleye getirmeyin, işe başlattığınızda nereye geleceğini iyi tanımlayın ve gelecekteki yerine göre davranın. Kendini ikna etmesini sağlatın. Sonra yetenekli ekibiniz ile işim keyfini çıkartın.
 16. Yetenekli insanlar özeldir ve özel davranın. Yetenekli insanlara işler zor gelmez ve iş yüzünden şirketi terk etmezler, insanlar zor gelir ve insanlar yüzünden işi terk ederler.
 17. Yetenekli birini bulmak elmas taşı bulmak gibidir. O taşı nasıl işlediğiniz ne kadar değer kazanacağını belirler.
 18. Dışarıdan ararken içerideki yetenekleri göz ardı etmeyin. Duygusal bellek ve işletme körlüğü bazen içerideki yetenekleri kaybetmenizi sağlayabilir. Yeteneklerinizin farkında olun.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!