HAKEM BEDEN DİLİ
Erdem KARAGÖZ
Hakemlik çok zeki ve cesur insanların işidir. Saniyenin onda birinde pozisyonu algılamak ve doğru kararı vermek yetenek ister. Futbol hakemi sahada 22 oyuncu ve 90 dakika içinde yaklaşık 5000 pozisyonu baskı altında analiz eder karara dönüştürürler.
Bu yeteneklerini kullanırken düdük ve kartlar otorite simgesidir. Bununla birlikte iyi hakemler beden dili ve hipnotik iletişim bilgileri ile oyun kalitesine değer katarlar. Topu ve oyuncuları sürekli oyunda tutmak, sadece iş üretmelerini sağlamak için beden dilinin doğru mesajlar vermesi gerekir. Benim tempoma uyun mesajı, gözlerim oyunda mesajı,sizin sorunlarınızı çözmek için buradayım mesajı verilir. İyi hakemler yorgunluktan ve oksijen kaybından oyuncuların öncelleme hatalarına karşı hipnotik dil kullanır ve her anı hissederler.
Hakemin beden dilindeki özgüven tribün,oyuncular ve teknik kadro tarafından hissedilir. Tabiki güvensiz beden dili de. Hakemlerin verdikleri kararlar eleştirilmez karar anlarındaki duruş ve beden dili mesajı eleştirilir. Beden dili kendine güvenen, pozitif ve kararları ben alırımı ilettiğinde hakem eleştirileri azalacaktır. Aslında her oyuncu çok iyi bilir hakemin verdiği karar değişmez itiraz edilirken gelecek pozisyonlardan menfaat sağlamak için itiraz edilir. Hakem beden dili ile hepinize eşit mesafedeyim işimi doğru yapıyorum algısı oluşturduğunda maç kolaylaşır.


Hakemin stada girişi ile maç bitişinde soyunma odasından çıkışına kadar her an futbolda bir ritüeldir. İyi hakemler 270 dakika bunu çok iyi oynarlar. Beden dili bilinçaltına mesajlar iletir ve bu mesajları herkes okumayı öğrenmiştir. Vermek istediğiniz mesajı seçin ve beden dilinizin anlattıklarını takip edin. İyi hakem sadece 22 oyuncu,yedek kulübesi,tribün ve yardımcılarını izlemez. Ayrıca üçünçü göz ile dışarıdan kendini de izler. Kendinizi geliştirmek isterseniz öncelikle bol bol kamera görüntülerinizi izleyin. Size mentörlük yapan ustalardan fikir alın, sonra üçünçü göz kavramını geliştirin.
Hakemin tek başına beden dili mesajları yetmez yardımcıları ile senkrenizasyon sağlamalı ve beyinde görüntüler eşleşmelidir. Teknolojik donanımları buna yardımcı olsa da hakemler ruh üçüsüz gibi olmalıdır.
Hakem hocaları haftalık değerlendirmelerde pozisyonlar kadar beden dilini de konuşmalıdır. İki oyuncu tartıştığı anda hakemin beden dili, 90. dakika 0-0 giden bir maçta verilen penaltı kararındaki beden dili, çok kolay bir maçtaki beden dili yüzlerce pozisyon görsel anlatımlarla konuşulmalıdır.Görsellik çok önemlidir çünkü Türk insanının ortalama % 80′i görsel temsil sistemi ile algılamaktadır. İlham vermesi adına başarmış hakem görüntüleri ile beden dili anlatılmalıdır. Hakemin seronomide kaptanlarla tokalaşmasından, çapraz,geri,düz koşusuna, olaylarda aldığı açıya,takip mesafesine,bir duran topta mesafe alışından oyunun başlatılması için düdük bende mesajına kadar yüzlerce mesaj binlerce kez analiz edilmelidir.
Beden dili zihnin yansımasıdır. Beden dili sizin zihinsel özelliklerinizi ele verir. O nedenle hakemlere oyun kuralları kadar gereklidir. Futbol Federasyonu bu konuda uzmanlarla çalışıyor, genç hakemlerin de bu tarz eğitimleri alması için Faal Futbol Hakem Dernekleri, Gençlik Müdürlükleri ve futbolun içindeki birimler sürekli bu eğitimleri aldırmalıdır. Hakemler her hafta beden dili mesajlarında %0.5 iyileştirme yapsa bir kaç yılda mükemmel değişime ulaşacaklardır. Bu anlamda çok iyi beden dili mesajları veren Türk hakemleri liglerimizde ve Avrupa’da ülkemizi başarı ile temsil etmektedir.
Beden dili eğitimi profesyonellik işidir ve bu tarz eğitimler verilirken futbolun ruhunu, oyunun doğasında var olan sertlik ve kıvamındaki estetiği bilen kişilerce verilmelidir. Tribünlerde seyirci sayısının artmasını hakemin beden dili sağlayacaktır.Maça hakem izlemeye gidenlerin artması dileği ile


 

Bumerang - Yazarkafe

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!