KOCA VE CORONA

Corona Virüs hastalığı (Covid-19) konusunda süreci Dünya’da en iyi yürüten üç ülkeden biriyiz. Sağlık bakanı Fahrettin Koca şeffaf iletişim, sürekli bilgilendirme, 2-3 saatlik uykuya rağmen basın mensuplarının sorularını sabırla uzman olarak yanıtlıyor.

Bu tür salgınlarda korku düşünmemizi engeller, panik ölümcül hataları arttırır. Panik havası oluşmadan etkili iletişim ile güncel bilgi paylaşılırken hipnotik mesajlar ve eğitime yönelik harika bir eko sistem kuruluyor.

İkna alanında çalışan bir uzman Türk İşi İkna ve Satış İknası kitaplarının yazarı olarak başka neler yapılması gerektiğini düşündüğünde birkaç konuyu sizinle paylaşmak istedim. Eleştirel başlamak isterim!

 1. Çindeki ilk vaka görüldüğü an Çin nasıl davrandı çok yakından takip etmemiz gerekirdi. 6 günde 1000 yataklı hastane yapılırken biz  öğrenci yurtlarındaki öğrencilerden gece yarısı odalarını boşaltmalarını istedik. Ortak akıl devrede olmalıydı. Cebinde 10 lira parası olmayan öğrenciler evlerine nasıl gidebilir?  Para verilebilir, ulaşımları sağlanabilirdi!
 2. Umreden gelenler ve ABD-Avrupa’dan gidip karantinaya alınanlara 2 sayfalık sözleşme imzalatılabilirdi! Gerekirse takip sistemi için chip takılabilirdi. Aile ve yakınlarının güncel bilgi alması için online sistemler kullanılabilirdi. Bir kişinin 625 kişiyi etkileyecek kadar riskli bir hastalıkta karantina takibi çok önemli olduğunu sosyal medyadan çok iyi anlatmamız gerekir.
 3. Bilgi kirliliği çok iyi yönetilmeli ve çok hızlı adli örnek yaptırımlar uygulanmalıdır. Bilinç düzeyi yüksek olmayan işin halen şakasında olan insanlara, vurdum duymaz ve sorumsuz kişilere acil cezalar getirilmelidir. Twitter,facebook,youtube başta tüm sosyal medyada algı yönetimi konusunda uzmanlar sahada olmalıdır.
 4. Sanatçılar, sporcular, rol model insanlar, siyasi parti yöneticileri sosyal medyada daha duyarlı paylaşımlar yapmalıdır. Murat Boz gibi biri çıkıp hava güzel dışarı çıkın mesajı vermemelidir.
 5. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bakanlar ve uzmanlarla acil eylem planı açıklamalıdır. Burada sağlık,eğitim,adalet, ekonomi, dış ilişkiler hızla açıklanmalıdır. Ülkenin şu anda daha güçlü ortak fotoğraflara ve Cumhurbaşkanını görmeye ihtiyaç var.
 6. Cuma namazları ve vakit namazlarının cemaatle kılınmama kararı islami kesimde takip edilmeli, camiler dışında cemaat evleri ve tüm topluluklar acilen aynı uygulama altına alınmalıdır. Diyanetin bu açıklaması radikal bir karardır ve oldukça önemli bir ikna aracıdır.
 7. İnsanlar ilkel beyinleri ile duygusal kararlar alırlar. Her yaptıkları işte bana faydası ne/ bana zararı ne sorusunu sorarlar. Sürekli paylaşılan 14 maddeyi yapmadıklarında ne kaybedecekleri yaptıklarında ne kazanacakları çok iyi anlatılmalıdır. İlkel beyin görseldir o nedenle görselliği yüksek paylaşımlar yapılmalıdır. İlkel beyin başı sonu hatırlar anlatırken bunlar göz önünde olmalıdır. İlkel beyin zıtlıklara ve somut veriye duyarlıdır. İtalya’daki hatalar ve süreç hakkında yapılan paylaşımlar önemlidir. İtalya 10 gün geç kalarak binlerce kişinin ölümüne seyirci kaldı. İlkel beyin duygusaldır. İstatistik bilgiler paylaşılırken duygu yönetimi iyi servis edilmelidir.
 8.  Bu sürecin kahramanları doktorlar, emniyet mensupları, çağrı merkezleri, lojistik çalışanları, temizlik çalışanları gibi çok sayıda çalışan herkes tarafından motive edilmelidir.
 9. Sağlık bakanı açıklamalarında bilim kurulu uzmanlarına yer vermeli ve daha güçlü fotoğraflarla iz bırakılmalıdır.İknada uzman görüşleri ve otorite önemli bir araçtır.
 10. Dünya ile eş zamanlı ekonomik sorunlar yaşıyoruz. KOBİ’ler başta olmak üzere tüm çalışanların ve şirketlerin piyasadan yok olmaması için acil kredi sistemi açıklanmalı ve borçların durdurulması gerekir.  Süre uzadıkça boşanmaların, aile içi şiddet olaylarının artacağını ön görülmelidir.
 11. İkna herkesin algı düzeyine göre davranıp bilinç altını yönetmektir. 14 günlük karantinadan kaçıp tüm insanları tehlikeye atan birini anlamak yerine sevdiklerine nasıl zarar vereceği fotoğrafları paylaşılmalıdır. İknanın kodu doğal ve samimi olmaktır. Kim kimden öğreniyor ve etkileniyorsa o kanaldan etkileşime geçilmelidir. Alfa çocuklarını youtube ve sosyal medyadan öğrenirken X kuşağı insanları uzmanlardan veya o acıyı yaşamış kişilerden etkilenir. Bağlantı kurmak ve davranışların altındaki hisse ulaşmak gerekir. Toplumsal kanıt sunmak,zaman ve disiplin ile sürecin çok iyi yönetileceğini anlatmak gerekir.
 12. Kıtlık ve azlık psikolojisinden kurtarmak gerekir.  Kanser hastalarının kullanması gereken steril maskeler, çölyak hastaları için gereken glütensiz unları yok edercesine satın almak, marketleri boşaltmak gibi davranışları yönetecek ikna teknikleri ve etkileşim geliştirmek gerekir. Bu davranışlar sadece stokçuların işine yarayacaktır. Avcı, toplayıcı dönemde yaşamıyoruz.
 13. Ayna norönları çevresine bakarak hareket eder. Olumsuzluk ve yokluk psikolojisi ile her saniye yaşarken travmadan çıkmak zaman alır. Evde kalarak mümkün olduğunca olağan akışta yaşamak gerekir. Evde eşyalarınızı tamir edebilir, kitap okuyabilir, film izleyebilirsiniz sosyal medyadaki negatif paylaşımlardan uzak kalmaya çalışın.
 14. Sonuç olarak şunu bilmeliyiz ki yaşananlar süreç ve Dünya Kolera salgınları, İspanya gribi, savaşlar gördü hepsini aşacağız. Türkiye gelecekte bu işin nasıl başarıldığını panellerde, üniversite kürsülerinde Dünya’ya anlatacak. Motivasyonumuz yüksek olsun en az hata yapan ülkelerden biriyiz ve bu kriz bize Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gibi birini daha yakından tanımamıza neden oldu. Haydi başlayalım….

İkna konusunda yazdığım 42 ikna taktiği yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

https://www.erdemkaragoz.com/ikna-taktikleri-/icerik/192

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!