Aşkın Ömrü iki yıldır!

Aşkın ömrü iki yıl

Erdem Karagöz

Farkında mısınız?  Yukarıdaki başlığı gerçek olarak algıladığınız an beyniniz aşkın ömrünü iki yılla sınırlandırmak için hizmetinize girecektir. Gerçekten aşkın ömrü ne kadar? Bir yastıkta tam kırk yıl anlat aşkını babaanneye ne oldu?  Bir yastıkta yıllarca aşkı yaşlandırmadan yaşayanlar masal kahramanları mı?

Sihrini kaybeden aşk mı? Oda kahvaltı ilişkilerde bile aşkım, sevgilim, tatlım kelimeleri anlamsızlaştırıldı mı? Biliyorum çok soru sordum. İsterseniz aşkın tanımını birde Mevlana’dan alalım.  Aşk nasip işidir, hesap işi değil! Sen adanmışsan ve yanmışsan bu yolda aşk seni bulmaya gelir. Aşk kendinden vazgeçmektir peki böyle bir aşka kim ömür biçebilir?

Tertemiz hayatınıza giren aşk nasıl kirlenir? Bio kimyanızı etkileyen, tutkuyla sarıldığınız an be an yaşamaya doyamadığınız aşk nasıl bitebilir? Dostlar aşkın iki düşmanı vardır. Biri uslanmaz yaramaz çocuk süper ego diğeri kalitesiz iletişim. Süper ego önce elde etmek, âşık olmak ve âşık etmek için uğraşır. Elde edince başarma coşkusu ile şımarır ve vazgeçmek için hizmete girer. Daha önce sadece harika davranışları gören süper ego şimdi hatalara, kusurlara odaklanır. Süper ego aşkın ömrünü kısaltmak için hatalara kotlanır. Bunun üzerine sözlerde biterse, yok saymalar başlar ve paylaşım azalırsa aşkın işi zordur. Gözlerle konuşmaların yerine kaçamak bakışlar başlarsa vay aşkın haline.  İletişim kalitesindeki düşüş aşkın diğer parçası adına düşünmek, ön yargı, kelimelerin bitmesi ile devam edince aşkın mezarına toprak atılmaya başlar.

Aşk doktoru kıvamında yazmak istemem yinede şunu söyleyebilirim ki başarılı her insanın arkasında aşk enerjisi olmuştur. Aşk yeryüzünün en büyük enerjisidir. Yüz yıllardır Kerem ile Aslı, Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin yaşıyorsa tek sebebi aşklarıdır.

Öyleyse aşkı yaşatmak ve aşkla yaşamak elimizdedir. Bu enerjiyle yaşamak için bilmemiz gereken en önemli konu aşkta gurur yoktur.  Süper egoya haddini bildirmek, iletişim kalitesini yüksek tutmak, gizem ve sürprizler aşkın ömrünü uzatacaktır. Bunlarla birlikte aşkı güçlü kılan sevgi kadar saygı ve sadakattir. Üstelik aşk sahiplenmemektir. Aşkın sahiplenmeye ihtiyacı yoktur. Aşk bir çift bakışta gizlidir. Aşk sorgulanmaz. Sorgulanan aşk bitmiştir. Aşk beni seviyor musun sorusunu sormamaktır.

Aşk iki kişilik ve tek perdelik bir oyundur. Başlar ve yaşar. Asla bitmez, hiçbir aşk ölmez. Son bulsa da gerçek aşklar kalplerde kor olarak yaşarlar. Aşk kıskançlıklardan arınmaktır. Aşk hataları kabul etmek ve tekrarlamama disiplinidir. Aşk emek ister. Aşkta hesap yapılmaz. Aşk kaybetme korkusu değildir. Aşk kazanma arzusudur. Aşk bulmak değil olmaktır. Aşk hücre hücre, santim santim yaşanır. Aşk bir saniye daha fazla görmektir ve aşk 7/24 yaşamaktır. Aşkta aşkım, tatlım, bebeğim, sevgilim gibi bağlayıcı kelimeler yoktur.  Aşka sadece aşk demek yeterlidir. Aşk bazen tek kişiliktir.

Aşk cep telefonunda aşkımmmmmmmm diye kaydettiğin numaraları değiştirmek değildir.  Aşk bir kez yaşanır diğerleri gerçek aşka ait avuntulardır. Gerçek aşk gün batımı el ele tutuşup saatlerce susmaktır. Aşk seninim, senim, seninleyim demektir.  Gerçek aşkın ömrünü kimse belirleyemez. Aşk kabul etmektir. Aşk iki ayrı bedende ortak yaşamaktır.
Aşk bedel ödemektir. Aşk olsun hayat(t)a….

Bumerang - Yazarkafe

1 Yorum Yazıldı.

  • Reyhan çakır

    Yazılanlara sonuna kadar katılıyorum...çok şükür ben doyasıya aşkımı yaşayanlardanım...

    30 Mart 2018 14:34

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!