HAYATIMIZIN ÖKÜZÜ Fatoş KANITEMİZ 

Ya Hayatınızın Öküzünü Bulamazsanız?

- Ya Bulursanız?

Kalbimiz yerinden çıkacak gibi çarparken, ayaklarımız yerden kesilirken, bulutların üzerinde dolaşırken nasıl bir sarsıntı duygularımızı evrimleştiriyor.

Kalbimiz var ile yok arasında gezerken, ayaklarımız çivi gibi çakılıyor yere ve üzerinde dolaştığımız bulutlar toz-duman…

Evlilik insanların en büyük köşe başlarından biridir. Bireysel yaşamdan ortak yaşama geçiştir evlilik. Bekâr insan her ne kadar ailesi ile yaşasa da bireysel yaşar. Ailesinin sosyo-ekonomik yapısına ilişkin sorumluluk hissetmezler. Buna katkı sağlasalar da gönüllülük esastır.

Evlilik beraberinde pek çok sorumluluk ve değişim getirirken; bu yeni duruma uyum sağlama ve “ben”den “biz”e geçme de herkes başarı gösteremiyor ne yazık ki…Bunun en bariz örneği karı-koca tartışmalarında boy gösteriyor. Değişime ayak uyduramayanların ifadeleri “ben buyum” “ben eskiden de böyleydim” “aileme karşı da böyleydim”  “canın isterse”olarak çıkıyor karşımıza. Sanki eskiden yapılması doğru anlamına geliyor.Evlilik değişimdir, değişimde değişen koşullara ayak uydurma becerisidir. Bu eski kötü huyunuzu bırakıp yeni iyi huy edinmek değildir. Bazen iyi huyunuzu da bırakmak durumunda olabilirsiniz. Tek kişilik yaşamdan çift kişilik yaşama geçiştir evlilik.

 Şöyle bir evlenme teklifi düşünün;                                                                                                                    “Al şu yüzüğü tak da başının bağlı olduğu belli olsun” İşte hayatınızın öküzünü buldunuz. Bulamazsanız üzülmeyin; zamanla çiftlerden değişime ve yeni duruma uyumlanmaya direnen taraf öküze dönüşecektir.

Evlenene dek defalarca “seni seviyorum” diyen taraf imzayı attıktan sonra hiç söylemez hale gelir. Sorulduğunda “Seviyoruz dedik evlendik, sevmesek boşanırdık” der; alın size hayatınızın öküzü…

Evlilik öncesi uzun cümleler kuran taraflar,gittikçe kısalan cümlelerle, bir dönem sonra da tek kelime “ile anlaş(ama)maya başlar.

“Hayatım bu akşam birlikte vakit geçireceğimiz bir program yapalım”

“Akşam annenlere gitmek yerine sinemaya gitsek”

“Akşam maça gidiyorum”-“”Akşam kızlarlayım”

“Bu akşam nerdesin”

“Ne zaman görüşürüz”

“Ne halin varsa gör”

İşte hayatımızın aşkının evrim değiştirmesinin sonucu ; Bir öküze aşık olmuşum. Benimki de ineklik…

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!