Bayanlar kuaförlerini, erkekler yemek yedikleri restaruantlarını  kolay değiştiremezler. Çünkü kişisel güvenlik alanlarında risk almaz ve güvende oldukları yerden hareket etmek  istemezler. Oysa yaşamın bir gerçeği vardır. Konfor alanınızda kendinizi net ve güvende hissedebilirsiniz. Ancak konfor  alanı sınırlarınız içindekalarak kendinizi geliştiremezsiniz.

Peygamberler hicret etmişlerdir. Komutan yıllarca at üzerinde savaşarak ülkeler fethetmiştir. Şehrinden çıkan birçok girişimci İstanbul’da yaşam mücadelesi vererek markalar inşa etmiştir. Konfor alanını fiziksel,zihinsel ve sosyal olarak geliştirenler her zaman kazanan olmuş ve iz bırakmışlardır.

 Bir satıcı düşünün rededilmekten korktuğu için müşteri ziyaretlerini sürekli ertelemekte veya kapanış soruları sormadan ziyaretler yapmaktadır. Oysa satışın doğasında vardır red edilmek. Her beş müşterinizden dördü zaten size hayır diyecektir.  Gayrimenkul satışında 90 müşteri ile görüşüp ortalama bir satış yapılabilmektedir. 90 kişinin konfor alanına girmeden satış yapılamayacaksa yeni insanlarla tanışmak sizin için keyifli olmalıdır. Eğer başkalarının konfor alanlarında mutlu olmazsanız müşteriniz kendini asla güvende hissetmeyecektir. Müşteri kendini güvende hissetmediği sürece  belirsizlikler ve risklerden arınamaz.Sizde red edilme ve başarısız olma korkularınız haraket ederek kaybeden olacaksınızdır.

Konfor alanı konusunda Bakırköy Deniz Otobüsleri bölgesinde çicek satıcıları ile çalışan Türk İşi İkna kitabı yazarı Erdem Karagöz 16-17 kez çicek almayı red eden müşterilere rahatlıkla tekrar çicek alır mısınız diye sorabildiklerini gözlemledi. Bunun gerekçesi olumsuzluklar karşısında balık hafızası geliştirebildikleri ,sadece satmaya odaklandıklarını ve başkaları ne der baskısı altına girmediklerini ifade etti. Artan statü ile insanlar kendilerini daha çok baskı altına aldıklarını bunun da konfor alanını daralttığını aktardı. Oysa başarılı insanlar zaferler listesi yaparak konfor alanlarını genişletmekte, başarız insanlar ise geçmişteki belirsiz ve risklere odaklandıkları görülmektedir.

Oysa basittir başkalarının konfor alanlarındaki kesişmelerdir sizi başarıya götürecektir. Sahaya çıkın, sokağa çıkın bilinmezlerden, korku ve stresten kurtulmanın yolu başkalarının konfor alanlarına ve ruhlarına dokunmaktır. İnsanları, yaşamı öğrenmenin yolu güvenli konfor alanından çıkıp başkalarına dokunmaktır. Konfor alanı geniş insanların en önemli özelliği işbirliğine yatkın olmalarıdır. Paylaşmak, öğrenmek ve kazanan olmak için konfor alanın çapının genişlemesi gerekir.

Bir müzik aleti çalmak, genç yaşta başka bir ülkeye gidebilmek hatta yeni insanlarla tanışmak bazı kişileri baskı altına alabilir. Çünkü belirsizlik ve risklerle doludur. Bu karanlıkta yol almak gibidir. El yordamı ile yol almak sizi yavaşlatabilir. Sizin tavrınız çok önemlidir, eyleme geçen insanların hata yapması doğaldır. Eylem olduğu yerde hata olacaktır.

Yaşadığınız en büyük başarısızlık nedir? Yaşamadıysanız sebebi? Bu sorunun yanıtı sizin konfor alanınızı genişletecektir. 

Konfor alanının dışına çıkarken değişim ve gelişim içinde olmanız gerektiğini  sizi başkalarının değiştiremeyeceği gelişim için bedeli bizzat ödemeniz gerektiğinin farkına varmalısınız. Motivasyon sorunuz daha iyi ne ve kiminle yapabilirim? Olmalıdır.

Hayır denilmesinden korkan aşık ömür boyu platonik aşk yaşayacak ve aşkını itiraf edemeyecektir. Hayır denilmekten korkan satıcı müşterisine kapanış sorularını heyecan ve tutku ile soramayacaktır. Oysa hepimiz biliriz Aşkta ve Satışta gurur yoktur. O nedenle size yapılan olumsuz tavırları içselleştirmeyin ve canınızın yanmasına izin vermeyin.

Erdem Karagöz

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!