Topuk Ses Getirecek!

Fatoş KANITEMİZ
Topuklu ayakkabı seslerinin artmasıyla değişen iş dünyasında, değişime ayak uyduramayan kadınlar eziklik psikolojisi dâhilinde dışlanma ve reddedilme hastalığına tutuluyor. Düşük benliklli bu kişiler bir gruba ait olamamanın ötesinde gruba saldırmaktan da kendini alamıyor. Hastalık o kadar özgüven kaybına neden oluyor ki; kişi başkalarının ismi ile sosyal medyada saldırmaya geçiyor. Ses var görüntü yok! Görüntü olmayınca tabii ki, saldır gitsin…
İçinde benim de olduğum yepyeni bir oluşuma Piengo’ya dahil olmak isteyen bayan bir psikolog arkadaşımız iş görüşmesinde kendisine sunulan kılık-kıyafet şartlarını acımasızca eleştiriyor sosyal medyada. İş görüşmesi rezaleti, harem kuruluyor, üç kuruşluk şirket vs vs….
Sevgili arkadaşım üç kuruşluk dediğin şirketten bir tane de sen kur; takunyayla eğitim vereceğim söz. Spor ayakkabı giymem. Benimki de ya topuklu ayakkabı olacak, ya da takunya. Ses Getirecek Ses!
Kendi öz sermayenizle şirket kuruyorsunuz, hem de öyle üç kuruşa değil, saldırgan arkadaşımın rüyasında göremeyeceği servetle. Kurallarını belirliyorsunuz. Birileri bu kuralları beğenmedi diye olumsuz algı oluşturuyor. Bu algıya destek veren diğer yorumcu arkadaşlarıma da helal olsun. İç yüzünü bilmediğiniz konularla ilgili oturduğunuz yerden yorum yapmak kolay. Zor olan işin aslını araştırmak, haksızlığa uğratan kişiye şöyle bir bakmak. Laf noktasında pek sıkıntımız yok şükür milletçe. 
“İş görüşmelerinde dış görünüme değil aklımıza bakılsın” tarzında yazan yazana.. Rivayete göre İngiltere Kraliçesi Elizabeth, oğlu Prens Charles’a dış görünüşle ilgili olarak “Giyim, karşındakilere aklının içini görebilmelerini sağlamak için dışarıdan yansıyan bir işarettir. Birini görebilirler, diğerini göremezler” demiş. Kraliçe Elizabeth’in giyim tarzı hakkındaki bu yaklaşımı sadece kraliyet ailelerine has bir durum değil elbette. Gerçekten de dış görünüm, insanın içine ayna tutan bir ışıktır diyebiliriz. İster iş dünyasında olsun, ister özel yaşantınızda, hakkınızda hiçbir şey bilmeyenlere dış görüntünüzle önemli ipuçları verirsiniz. 
Bugün milletin parası ile kurulan şirketlerde bile kılık-kıyafet,saç-baş-makyaj kuralları var. Bakınız örnek;
Son dönemde sıkça yasaklarıyla gündeme gelen Türk Hava Yolları, bu kez de rujun rengi konusunda kabin ekiplerine yasak getirdi.


Kabin memurlarının kullanacağı rujun rengi konusunda bir yönetmelik yayınlayan THY, ruj renginin tene uygun pastel tonlarında kullanılmasını istedi.
Yönetmelikte 'kırmızı, bordo, pembe diğer frapan renkli rujlar kullanılamaz' ifadelerine yer veren THY yönetimi daha sade ve ten rengine uygun ruj tercih edilmesini istedi. Gerekçe olarak yolcuların şikayetini gösteren Türk Hava Yolları'nın kabin memurlarına uygulayacağı yeni 'ruj' ve 'saç' yönetmeliği de ortaya çıktı.
İşte o yönetmelik...

MAKYAJ

-Makyaj yapmak zorunludur. Makyaj frapan olmayacak, kullanılan makyaj malzemesi kesinlikle pastel renklerde olacaktır. 
-Kaşların doğal görüntüsü bozulmamalıdır. Abartılı biçimde şekillendirme ve/veya dövme yapılamaz. Ruj, allık, far mutlaka kullanılmalıdır. 
-Göz kalemi siyah, kahverengi, lacivert veya koyu yeşil tonlarda kullanılabilir. Uygulanan rimel yalnızca kahve veya siyah renk olmalıdır. 
-Pul ya da sim içeren ürünler kullanılamaz. Göz kalemi ince çizgi olarak sürülebilir. Gözün dış kenarlarına çizilen uzantılar olmamalıdır. 
-Abartılı takma kirpik kullanılamaz. Kırmız, bordo, pembe ve diğer frapan renkli rujlar kullanılamaz. Seçilen rujun rengi, tene uyumlu pastel tonlarda olmalıdır.

SAÇ

-Saçlara mutlaka özen gösterilecek, uçuş boyunca derli-toplu olacak biçimde şekil verilecektir. 
-Saçlar taranarak derli toplu olacak şekilde yapılmalıdır (elektriklenmiş,kenarlardan çıkmış şekilde toplanmayacaktır)
-Kahkül kullanılabilir. Kulak çevresinden çıkan uzun bukleler veya saç tutamları olmayacaktır. 
-Saçlar balerin topuzu şeklinde toplanabilir. Topuz kulak hizasından yukarıda veya yanda olamaz. Yan topuz (ense hizasında olmak kaydı ile) kullanılabilir.
-Çok tepeden olmamak kaydıyla at kuyruğu yapılabilir. Saç, lastik toka ile toplanacak ve üzeri lastik toka görünmeyecek şekilde saç ile kapatılacaktır. 
-Saçların rengi doğal renkte olmalıdır. Doğal renklerin dışındaki renkler kullanılamaz.(Ateş kırmızısı, pilatin sarısı)
-Saçlar kısa ise mutlaka fönlenmelidir. Asimetrik kesim kesinlikle kullanılamaz. 
-Peruk,postiş kesinlikle kullanılamaz. (Kaynak kullanılıyor ise boncukları gözükmeyecek şekilde olmalıdır)
-At kuyruğu şeklinde kullanılan saçlar, kuaförden çıkmış görünümlü olmak kaydı ile omuz hizasını geçmeyecektir)
-Boyalı saçların dip boyalarına özen gösterilecektir.

Bırakın kuralı, alın size yönetmelik. "Saçımıza,ojemize,ayakkabımızın topuğuna karışılıyor" diyen arkadaşlarım. Duyan-gören de sanır ki; bu şirkete sizi silah zoru ile getirdiler. Kurallarını beğenmediğiniz şirketle el sıkışmazsınız olur-biter.Bu çığırtkanlığınız lüzumsuz olmanın ötesinde, son derece bencilce. Sizin kurallarını beğenmediğiniz şirkette çalışan meslektaşlarınıza zarar verdiğinizi düşündünüz mü hiç? Tek başına kurucusuna saldırdığınız Piengo’da ben bu kuralları eğitim halinde verdim .Bunun adına kurumsal imaj ve kültür deniyor.Sizin yaklaşımınız biraz durumsal olmuş.
Kural belirleyici olana dek kurallara uymak zorundasınız. Yoksa dağınık saçlarınızla, bakımsız tırnaklarınızla evde oturup, sosyal medya saldırganlığı yapmak dışında işiniz olmaz…

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!