Başarılı içerik üretimi

Başarılı İçerik Üretimi
Erdem Karagöz
Başarılı içerik üretimi hedef kitleyi tanımakla başlar. Sürdürülebilir, etkileşimi olan ve  herkesin paylaşacağı niş konulardan oluşması içeriğinizi farklı kılar. Tam olarak buna cevap arıyordum dedirtten benzersiz, ilham veren yazılar sizi alanda marka ve aranan kişi yapar.
Bunları yazabilmek için her gün sektördeki uzmanları okumak, takipçi yorumlarından yola çıkmak ve güçlü sorular sormak gerekir. Tabi ki her gün 15-20 dakika yazmanız önemlidir. İçerik üretimi konusunda mükemmel başlanmaz. Odaklandıkça bakış açısı değişir. Sizinle bağlantı kuran takipçileriniz yorum ve fikirlerine fırsat tanıdıkça yani yazının sonunda etkileşim alanı bıraktıkça sadakat ve yazılarınıza alışkanlık artacaktır.
Her şeyi sorgulayın ve çözülmeye değer bir proplemi tanımak için meraklı olun. Sadece eleştirilen değil pozitif düşünce ile “geliştirilen“ bakış açısı yakalayın. Tarzınızı kaybetmeyin okuduğunuz uzmanlar mutlaka sizi etkileyecektir. Önce yazın ve bir gün bekletin gerçekten size ait mi? İmzanız olmadan kaç kişi bu yazıyı sizin yazdığınızı anlayacak bunu kendinize sorun!
Duygulara hitap edin, empati kurun, hissedin, gözlem yapın. İnsanların o an ne hissettiklerini öğrenin. İstatistik bilgiler paylaşın, görsel rakamlardan ve kıyaslamalardan yararlanın. Alandaki saygın otoritelere, saygın üniversite kaynaklarına atıfta bulunun. 
Hikayeler paylaşın, insanları eğlendirin, sürpriz yapın. Başkalarının paylaşacağı içerik üretmek için yazının başında tahmin ettirin, ortalarında vaatte bulunun ve sonunda sorunu çözün. Her yeni içeriğiniz takipçilerinizi başka içeriğinize, başka kitaba, yazara ve uzmana götürsün.
Twitter içeriklerini,instagram içeriklerini, youtube içeriklerini takip edin. Yabancı kaynaklardan nitelikli içerik üretimlerini yakından izleyin. 
Alanınızda herkesin duymadığı başarı hikayeleri, anekdotlar paylaşın. İnsanları eğlendirin, paylaşılmasını istiyorsanız çarpıcı başlıklar kullanın. İmla kurallarına dikkat edin.  Neyin trend olduğunu, gündemden, rakiplerden ve google trend üzerinden takip edin. Sizin gündem oluşturan ve sıradışı yazıları paylaşacağınız zamana kadar siz gündemi yakından takip edin.
Rakiplerin başarılı içeriklerini not alın, üzerine yoğunlaşın. Kitlenizin hoşlandığı herş ey sizinde olabilir! Rakiplerinizin hangi sosyal medya kanallarından hangi gün ve saatlerde paylaşım yaptığına dikkat edin. Unutmayın Dünyanın en iyi içeriğini de üretseniz önemli olan ulaştığı kişi sayısıdır.
Topluluk tartışmalarına katılın, yorum ve blog yazı linkinizi paylaşın. İçeriğiniz asla reklam kokmamalı ve bir satış yapmamalıdır. Unutmayın marka algınız ve geleceğiniz paylaştığınız içeriğin kalitesine bağlıdır. Yazdıklarınız google ilk sayfada ilk sırada yayınlanmaya başladığında uzman olarak algılanmaya başlayacaksınız.
Çekici içerik, güçlü bir soru, harika bir anekdot ya da kısa bir video ile başlamak  insanlarda merak uyandırır. Sorunları hikayeler ile çözdüğünüzde ve deneyim yaşattığınızda takipçileriniz başkaları ile paylaşmaya ve etkileşime daha istekli olacaktır. 
Bir süre sonra içerik fabrikasına dönüşeceksiniz. Özellikle blog ve video içeriklerinizde alandaki uzmanlar ile röportaj yayınladığınızda uzmanlığınıza değer katarsınız.
Paylaşan, yorum yapan takipçilerinize indirilebilir içerikler, ödüller, ücretsiz webinar, fiziksel kahve ve tanışma toplantıları organize edin. Sıkı takipçilerinizi ilk haberdar olmaları için whatsapp gibi farklı kanallardan öncelik tanıyın.  
Yazılarınızı instagram, facebook, twitter,linkedin, youtube, whatsapp, pinterest gibi çok farklı kanaldan uygun hashtag ve konumlar kullanarak paylaşın. Hedef şirket ve kişilere özel olarak iletin. Ücretsiz indirilecek pdf dosya, video linki ve farklı bağlantılar sizi ayrıcalıklı kılacaktır.
İçerikleriniz de yazdığınız diğer blog ve yazılara link vererek gündemde kalmasını sağlayın. Anahtar kelimeleri ikili olarak kullanmaya çalışın.Örneğin sekreter yazdığınızda rakiplerinizin arasında kaybolabilirsiniz sekreteri aşmak olarak yazdığınızda google üzerinden ilk sayfada yer alabilirsiniz.
İçeriklerinizde mutlaka bir fotoğraf ve kısa video eklemelisiniz. Paylaş butonu çalıştığına emin olun! Ne yapıyorsunuz ve ne bekliyorsunuz? İçeriklerinizin son kullanıcı gözü ile bakışı ve yazım amacınıza odaklandığınızda muhteşem gelişimin keyfini çıkartmaya başlayacaksınız.
Algoritması yüksek, SEO algısı harika ve herkese işte bu dedirten içerikler üretmeniz dileklerimle..
www.erdemkaragoz.com

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!