ÖNCE ÇALIŞAN

Erdem KARAGÖZ

Çalışanı mutlu etmeden müşteriyi asla mutlu edemezsiniz. Müşteri memnuniyeti için önce çalışan. Gününün üçte biri ve ya da daha fazlasını işyerinde ve müşterilerle geçiren çalışanlarınız dokunduğu alanlarda mutlu olmalıdır. İşin realitesi çalışanları iş yormaz  ego tatmini yapan üst yöneticiler yorar. Çalışan işinden gurur duymalı, çalıştığı ortamdaki insanlardan keyif almalı, % 100 aidiyet hissetmelidir.

Çalışanların mutluluğu farklı şekilde kendini gösterir. Kimisinin daha çok kazanmak  (prim, ek ödemeler, vaat edilmeyen sürpriz ödemeler) olurken kimisi için tatil, kariyer beklentisinin karşılanması olabilir. Belki duygusal hazza ulaşmakla mutlu olurlar. Bir madalya, kupa, başarı belgesi, medyada onurlandırılmak, fikrinin alınması, üst yönetimle özel bir yemek, ailesinin yanında onurlandırılmak olabilir. Çalışan özellikle satıcının duygusal belleği çok gelişmiştir. Dışarıda müşteri ile savaşır ve bundan yorulmaz ancak içeride üstleri ve arkadaşları ile mücadele etmekten, haksızlığa uğramaktan, eşitsizlikten yorulabilir.

Zihinsel engellemelerden arınmalı ve işinde olmaktan mutlu olacak ortam sağlanmalıdır. Başarılı yöneticinin işi engelleri temizlemek ve çalışana oyun sahası bırakmaktır. Sürekli ve değişken kararlar, anlamsız ani baskılar, ego savaşları çalışanlarda tükenmişlik sendromu oluşturur. Kendini değersiz hisseden biri, kendisi ile barışık olmayan çalışan asla müşteriye kendini değerli hissettiremez.  Müşteri  derin  bilinçaltı isteklerinin karşılanmadığı, şımartılmadığı yerde sonsuza kadar durmaz. Sizi aldatır!

Eski müşteriyi elde tutmak, yeni müşteri kazanmak istiyorsanız enerjinizi çalışanlarınıza verin. Çok sayıda personelin ayrılması, yatırımlarınızın karşılık bulmaması, inisiyatif kullanamaması, empati  yapamaması gibi birçok olumsuzluğa odaklanmayın. Çalışanlarınızı önce kendi zihninizde mükemmel bir çerçeveye koyun ve oradaki insana nasıl davranıyorsanız öyle davranın. Müthiş değişimi deneyimleyin.

Daha çok kazanmak, daha çok müşteri ve kendi geleceğiniz için önce çalışan. Özellikle hizmet sektörü ve satış alanında mutlu müşteri için çalışanın mutluluğunu önemlidir.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!