İŞTE UTANMAK

Erdem KARAGÖZ

İş dünyasında utanmak gelişmenin önündeki en büyük engeldir.  İlkel benlik İD eleştiri kabul etmeyen doyumsuz bir hayvan gibidir. Dünyanın merkezinde sadece kendi olduğunu düşünür. Asla eleştirilmeyi kabul etmez. Onsuz bir Dünya olamayacağını düşünür. İşte o nedenle utanmak ilken benliğin en büyük tuzağıdır. Eski alışkanlıklardan kurtulmayı, yeniliği denemeyi engeller. En önemlisi öğrenmeyi ve harekete geçmeyi engeller.

İlk kez sunum yapmak için sahneye çıktığınızda başkaları ne der? Ya hata yaparsam,eleştirilirsem kaygılarının altında hep ilkel benlik vardır. Dünyanın merkezinde siz olduğunu düşündüren, yıllarca unutulmayacak bir olay haline getiren odur. İlkel benlik ilk kez sahneye çıkıp sunum yapmanızı engellemek için herşeyi yapar. Sahneye çıktığınızda yüzünüz kızarır, sesiniz titrer, yutkunamazsınız, elleriniz terler, utanırsınız. Bu utanma alt benliğin en önemli tuzağıdır.

İlkel egoyu dengelemek için bilinç düzeyinize çok güçlü sorular sormalısınız. Hata yapıp eleştirilmekten korkarsanız elbette az ya da hiç hata yapmazsınız. Hiç hata yapmadan asla öğrenemez, gelişemez ve geliştiremeyiz.  Hata yapmayı öğrenmenin en iyi yolları takım sporları yapmak, yeni bir müzik aleti çalmak,  yabancı dil öğrenmek, sürekli bir hobiyi geliştirmek,  daha çok eyleme geçmektir. Bunları geliştirirken öğrenmede utanma olmadığını uygulamalı olarak öğreneceksiniz.

Yapamamaktan,saçmalamaktan utanmak gelişmenin önündeki en büyük frendir. Soru sormaktan utanan bir gençlik öğrenememektedir. Bir mühendis, ustaya soru sormaktan çekinirse öğrenemeyecektir. Orgazmı soramayan bir toplum porno sitelerinden çıkamamaktadır. Bu ülkede utandığı için lise düzeyine kadar bir dönem insanlar  ingilizce öğrenemedi.

Satışta utanmak satış kapamadan satış sohbeti yapmaktır. Satış kapamaya giremezsiniz. Eğer böyle bir egonuz varsa sizin satış hayatınız elbette kısa soluklu olacaktır. Başka iş denemelisiniz bu alanda hiç şansınız olmayacaktır. Fenomen çayçı Erkan’ı sosyal medyada izlemişsinizdir. Satış için utanma duygusundan arınmanın müthiş örneğini vermektedir. Satıcı etik kurallara bağlı, haya duygusu olan işi için utanmayandır. Statü yükseldikçe kaybetme korkusu ve plaza baskısı artar! Bu baskılar utanma duygusu ile adı altında olduğunda insanlar pasifleşir. Bir beyin fırtınasında en aptal fikre ihtiyaç olduğunda böyle kişiler sessiz kalır.  Oysa en sıra dışı bakış açısıdır geliştiren.

Öğrenmek,üretmek,gelişmek ve geliştirmek için utanmadan onurlu yaşanabilir. Onurlu ve dostçakalın..

    

Bumerang - Yazarkafe

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!