Satıcı İmajı

Erdem Karagöz 

Satıcı kendine şu soruları sormalıdır Nasıl algılanmak istiyorum? Kurumsal imajımız ile bireysel imajım uyumlu mu? Profesyonel iş yaşamınız ile sosyal yaşamınız arasında dengem nasıl? Sizi dostlarınız, aileniz, arkadaşlarınız, müşterileriniz, yöneticileriniz, rakipleriniz nasıl algılıyor? Nasıl algılamalarını istersiniz? Satış imajınızı sadece giysileriniz belirlemeyecek o nedenle kendinizi nasıl hissettiğiniz önemlidir. Zihinsel, ruhsal, sosyal ve fiziksel her durumunuz sizin imajınızı belirleyecektir. Çok zor bir satış görüşmesinde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Başarmış imajınızı bilinç düzeyinize taşımalısınız.

O zaman imajınız satışa hizmet edecektir. Başarılı insanlar nasıl giyinir? Nerelerde yemek yer? Kimlerle birlikte olur?
Kokunuz, saç stiliniz, giyiminiz imajınızı yansıtır. Oturmuş bir görüntünüz olmalı sürekli değişkenlik göstermemeniz gerekir. İmaj, hedef yolculuğunuzda sizin en önemli enstrümanlarınızdan biridir. İmaj geliştirilen bir kavramdır. Kendinize yaptığınız imaj yatırımın sonucu çok hızlı alırsanız. Satıcı imajınız ile kendinizi iyi hissettiğinizde daha iyi satış sonuçları aldığınızı göreceksiniz. Dik bir duruş, dik ve normalden % 25 hızlı yürüyüş bile imajınızda olumlu değişiklikler yapacaktır. Bunu hemen deneyebilirsiniz. Gerektiğinde satış, sunum anlarını, günlük yaşamdaki konuşma ve giyiminizi kaydedin. Bir yıl sonra izleyin imajınızda nelerin değiştiği konusunda size fikir verecektir.
Kişisel imajınız sizin vesikalık resminiz gibidir. Sizi diğerlerinden farklılaştıran bir tarzınız ve imajınız olmalıdır. Bunu en kolay sağlamanın yolu öncelikle kurumsal imajı, kurumun başındakilerin bireysel imajını çok iyi bilmeniz gerekir. Skalanız üst yönetimdir bir yandan farklılaşmalı bir yandan da kurumsal imajı zedelememelisiniz. Bu dengeyi korumak hem şirket içindeki yerinizi sağlamlaştıracak hem de müşteri gözünde iyi yer almanızı sağlayacaktır.

Bir imaj danışmanı ile çalışabilir, üst yöneticileri modelleyebilir ve bu konularda kitaplar okuyup, seminerlere katılabilirsiniz. Satıcı imajınızdaki değişimi dostlarınız ve iş arkadaşlarınıza sorun geri bildirim alabilirsiniz.

Unutmayın eylem duygudan önce gelir. Önce harekete geçin sonra duygularınız da eylemlerinizi takip edecektir.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!