Çerçeveleme!

Erdem Karagöz

İnsanlar bilmediklerinden korkar, karar alma süreçlerinde cesaretlendirilmezse ya vazgeçerler ya da geçmişlerden referans alırlar. Düşünmek yerine geçmişte ne yaptıklarına bakarlar ve onu yapmayı tercih ederler.

Örneğin daha önce network marketing yapmamışlarsa konfor alanlarında kalmak ve çalışan olmayı, klasik ticaret yapmayı yani kolay olanı tercih ederler.  Burada network marketin liderlerine düşen görev karşınızdaki kişiyi gelecekte olması gereken yere çerçevelemektir. Hikâyeler ile bağ kurup bakış açılarını değiştirmek gerekir.

Burada çerçeveleme dışında fasilatör yani kolaylaştırıcı olmanız gerekir. İçinde bulunduğu süreci geçmişte tüm başarılı liderlerin yaşadığını anlatmanız gerekir. Çevre faktörü, alışkanlık tuzakları ve konfor alanının tüm engelleri başkaları üzerinden anlatılmalıdır.

Burada suçlama olmadan geçmiş şimdi ve gelecek anlatılmalıdır.  Vizyoner ve sezgisel bir lider için çerçeveleme çok önemlidir.  Liderler insanları geçmişteki durumlarına bakarak kataloglara koymaz ve böyle davranmazlar. Olabilecekleri en iyi yere göre bakar ve öyle davranırlar. Bu durumu sezen networker tutarlılık ilkesine göre kendisini nasıl davranılıyorsa ona göre tutum geliştirir.

Siz ekibinizi gelecekteki muhteşem yerlerine göre davranırsanız onların öz güvenleri gelişecek, kendilerine güçlü self kontrol sistemi geliştirecek bunu karşılarındaki kişilere de çok hızlı aktaracaklardır.

Unutmayın kusursuz insan yoktur hatalarına ve eksikliklerine odaklandığınızda geliştirmek yerine uzaklaştıracaksınız. Güçlü özelliklerini ön plana çıkardığınızda öz güvenleri daha da gelişecek eksik yanlarını da iyi hale getireceklerdir.

Baktığınız açıyı değiştirseniz resmi farklı görürsünüz! Yeniden çerçevelemeyi başkaları için en önemlisi kendiniz için başlatmalısınız!

Yeniden çerçeveleme olumsuzluklardan arınmanızı ve geleceği daha güçlü hale getirip şimdi kullanacağımız enerjimizi artıracaktır.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!