Eski Müşterilerinizi çalıştırın

Eski Müşterilerinizi Çalıştırın

Erdem Karagöz

Yeni müşteri kazanmanın en basit yolu sağlam eski müşterileri çalıştırmaktır. Eski müşteriyi çalıştırmadan önce onu elde tutmanın yollarını bilmeliyiz.

Eski müşteriyi elde tutmanın maliyeti yeni müşteri bulmaya göre çok daha ucuzdur. O nedenle satın alma alışkanlıklarını bildiğiniz ve fatura kestiğiniz eski müşteri çok değerlidir.  GSM sektöründeki yeni müşteriye taviz verip eski müşterilere özen göstermemenin maliyeti sürekli mutsuz ve değişim arayan müşterilerdir.

Eski müşteri değerlidir, özel olmayı her zaman hak eder. İşte o nedenle bunları yapmamız gerekir.

  1. Her gün birkaç müşterinizi mutlaka arayın, neyi istediklerini ve neyi istemediklerini öğrenin. Şirketin gerçek patronu olduklarını hissettirin.
  2. Farklı departman yetkilileri ile müşterinizi ziyaret edin şirketin büyük resmi içinde mutlaka eski müşterileriniz yer alsın.
  3. Kampanya ve özel şartlardan ilk eski müşterilerinizi haberdar edin.
  4. Değer katın sadece ürün ve hizmetlerinizle değil, yeni insanlarla, müşterilerle tanıştırın fayda sağlayın. Promosyon kişiye özel şartlar sunun. Alışkanlığı haline gelin.
  5. Sadece eski müşterilerinize özel etkinlik yapın müşteri sadakatini artırın.
  6. Sosyal medyadan yüksek etkileşim sağlayın.
  7. Öğretin, müşteriyi de geliştirin.
  8. Onların kazanmalarının sizin kazanmanız olduğunun farkında olun, kazandırın.
  9. İnformasyon akışı sağlayın. Bilgi güçtür eski müşterilerinizi güçlendirin.
  10. Eski müşterileriniz % 100 hatalı olsalar da kaybetmeyin, sırlarınızı açın, sırlarını gizleyin.

Unutmayın müşteri sadakatinin azaldığı ve müşterinin çok bilinçli olduğu 21. Yüzyılda hata yapma lüksünüz yok.  Eski müşteri referansları, yorumları yeni müşterinin satın alma kararlarını sizin satış beceriniz kadar etkileyecektir. Yeni müşteri kazanmak istiyorsanız eski müşterilerinize çok daha fazla değer verin. İyi biliyorsunuz ki belli bir müşteri sayı ve kalitesine ulaşan satıcılar artık çok daha az çalışarak çok daha fazla değer üretmektedir. Bunun yolu eski müşteriyi çalıştırmaktır. Size referans oluyorlar mı? Sizin sattığınız ürün ve hizmetler dışında sizden destek istiyorlar mı? Özel yaşamlarına sizi katıyor ve bilgi paylaşıyorlar mı? Bunları yapmalarını sağlayın sizin de onlarca, yüzlerce bodrosuz çalışanınız olacaktır. Özellikle satış alanında müşterilerinizi ikna etmek istiyorsanız eski müşterilerinize özen göstermeleri önce onları ikna etmelisiniz.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!