Teknoparklarda salıncak var mı?

TEKNOPARK’TA SALINCAK VAR MI?

Erdem Karagöz

             

Üzgünüm dostlar konuya direk gireceğim. Faul yapmış olabilirim. ISO 500 firmalarının tamamının satışı bir Apple cirosu kadar değil malesef.  Katma değer üretemiyor ve iyi satamıyoruz. Ar-Ge yatırımları komik ISO 500 firmaların Ar-Ge payı % 0.74 ikinci 500 firma için bu pay % 0.31 . Türkiye genelinde Ar –Ge payı %0.91 yani gelirinin %1’i bile değil.

Yani geliştirme adına yatırımlarımızın durumu acıklı Türk filmlerinden farksız. Genç kız merdivenlerden düşüp kör oluyor sonra bir trafik kazasında mucize olup gözleri açılıyor. İhraç ürünlerimizin kilogram fiyatı 1.6 dolar yani hamallık yapıyoruz. Coğrafi avantajımızı bile yeterli kullanamıyoruz. Oto yan sanayi ihracatının kilogramının 6 dolar olması ortalamayı yükseltiyor. Nitelik ürün üretme ve inovasyon anlamında Dünya’da Üniversiteler her zaman özel sektöre öncelik etmektedir. Harvard Üniversitesinin bütçesi 40 milyar dolar iken biz Adana’da Bilim ve Teknoloji adını verdiğimiz bir Üniversite açıyoruz bütçesi  41 milyon TL . Bu üniversiteden araştırmasını ve üretmesini bekliyoruz.  Dünya liyakata dayalı, alt yapısı güçlü, kendine özgü fikirleri ve öz güveni yüksek insanları göreve getirirken biz ne yapıyoruz?

Bu ülke Bilişim alanında acilen Hindistan tarzı bilişim uzmanı,programcı yetiştirmek için lise düzeyinde bölümler açmalı, yetişkinler için özel dersler verilmelidir. Dünya ile entegre işletmeler yapılmalıdır.  BT için markalaşan bir kaç firmamız olmalıdır. Hindistan’da sadece TATA yazılım şirketi 50 ülkeye hizmet satmaktadır.  250.000 kişi çalışmaktadır. Teknoparklarımız bilim savaşı vermelidir.

İyi üretebilmek ve gelişmek için en büyük görev satıcılara düşmektedir. Satıcı sahada ihtiyacı çok iyi analiz etmeli buna uygun ürün ve hizmet üretilmesine öncülük etmelidir. Satıcı her zaman kendisine Müşteri ne ister? Daha iyi ne yapabiliriz? Sorusunu sormalı ve bu geri bildirimleri paylaşmalıdır.

Yoksa ihracatımız kilosu 1.6 dolar olan bir ülke olarak kalırız. Marka satmalıyız,marka oluşturmalıyız. Kısacası ülkemizin en değerli 500 firmasını cirosu bir Apple ise şapkayı önümüze alıp düşünme zamanı geçiyordur.

Kısacası üretmeye zorlamak, farkında olmak ve geliştirmek satıcın işidir. Büyük sorumluluk düşüyor. Yoksa bütçesi komik Üniversitelerin, OSB bölgelerinin teknoparklarında zamanı sallamaya devam ederiz.

Dostçakalın

Bumerang - Yazarkafe

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!