Network Marketing Nedir?

NETWORK MARKETİNG NEDİR?

Basit olarak klasik tarz ticaret sisteminde, 60 lira maliyetle üretilen bir ürün önümüze 200 lira çıkıyor. Bunun sebebi ise üretici firma toptancı firmaya sattığında fiyat 80 lira, toptancı firma perakendeciye sattığında ürün 130 lira ve perakendeci, mağaza kirası, işçi ücretleri, depolama, reklam gibi operasyonel maliyeti işin içine katınca ürün 170 lira, son olarak karıyla beraber bize ürün 200 liraya geliyor. Network marketing’de ise sadece bir aracı vardır ve bu aracılar distribütörler olduğu için bu pay distribütörlere belirlenen komisyon planı ile dağıtılır.

Memnuniyet ve tavsiye; Network Marketing’i oluşturan temel iki kelimedir. Memnun kalan tüketici tavsiye eder. Sonuç olarak sürekli talep sağlanmış olur.

Sistem doğrudan satış tekniğinin farklı bir versiyonu gibi düşünülebilir. Doğrudan satışta satış mal veya ürünlerin yüz yüze evlerde veyahut ofislerde yani parekende satış sayılmayacak ortamlar dışında satışçı tarafından bilgilendirerek yapılan satış türüdür ve satışçı bunun üzerinden kazanç sağlar. Bir ileri versiyonu olan ağ pazarlama yani çok katlı pazarlamada satışçı hem bireysel olarak sattığı ürünler üzerinden hem de satışçının ekibinden gelen satışlardan kazanç elde etmektedir.

Doğrudan Satış sektörü, ilk ortaya çıktığı 1934 yılından bu yana, “Direct Sales” pazarlama yöntemiyle dünya ticaret hayatına yeni bir soluk getirmiştir. 80 yılı aşkın bir süredir, dar gelirli insanlar için kendi işini kurabilme fırsatı, orta gelirli insanlar için de ek gelir kazanma imkanı sunan bu sektör, Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu(WFDSA) 2018 resmi verilerine göre, 200 milyar dolarlık bir büyüklüğe yaklaşmıştır. Dünya çapında 130 milyona yakın insanın da hayatını doğrudan etkilemiştir.

Network Marketing ise Doğrudan Satış’ın, pazarlama ve teknik olarak gelişmiş halidir. Yeni dağıtım modeli olarak tüm dünyada kabul görmüş olan sektör, maalesef ülkemizde istenilen düzeye halen ulaşamamıştır. Türkiye, halen genç bir pazar olma konumunu korumaktadır. Bundan dolayı Network Marketing firmalarının da göz bebeği haline gelmiş olup, neredeyse her gün, yerli bir şirketin kurulduğunu veya yabancı bir şirketin Türkiye pazarına girdiğini duymaktayız.

Ülkemizin genç nüfus oranının fazla olması, gelişmekte olan ülkeler arasında olması, Ortadoğu, Asya ve Avrupa’nın tam merkezinde yer alması gibi özellikleri firmalar için çok cazip bir seçenek oluşturmaktadır.

Network Marketing Sisteminin Faydaları

Sistemin ekonomiye olan faydalarından bahsetmek gerekirse makro-ekonomik sorunlardan olan işsizlik bu sistem sayesinde azalmaktadır. İnsanlara küçücük bir sermayeyle işe başlatabilen basit ve kolay bir iştir. Diğer yanı ise üreticileri rekabet ve reklam derdinden bir nebze kurtaran bir sistemdir.

Üreticiye sağladığı avantajlar ise önemsiz gibi görünen fakat devler liginde çok önemli etmenlerdir. Bunlara en önemli etmen olan satış ağıyla başlayabiliriz. Minik bir başlangıç yatırımıyla binlerce hatta milyonlarca bir satış-dağıtım ağına ulaşılabilir. Bir diğer yönü yukarıda da anlatıldığı gibi geleneksel dağıtım yöntemi yani üretici, toptancı, perakendeci sisteminden çok daha ucuz bir maliyetle dağıtıldığından fiyat rekabeti olarak ezici bir üstünlüğü vardır. Aynı zamanda sisteme katılanlar sayesinde hazır müşteri portföyü vardır. Reklam giderleri ise yok denecek kadar azdır. Bu yönden ürünlerinin tanıtımsız olarak piyasaya çıkması rakiplerine taklit fırsatı vermemektedir.

Sisteme katılanların ise ilk ve en önemli kazancı indirimli alışveriştir. İkinci olarak ise satış yaptıkça kazandığı primlerdir. Üçüncü ve aslında önemli bir gelir getirecek olan ekiptir. Kurulan ekibin yaptığı satışlar üzerinden primlendirilecek ve karlılığı artacaktır.

Tüketiciye sağladığı en büyük kazanç yine indirimli olmasıdır ki sistemin ana opsiyonu budur. Dağıtım kanalındaki basitlik nedeniyle ürünler oldukça ucuzdur. Diğer bir avantajı ise ürünleri tavsiye edenler yani eşimiz, dostumuz kısaca yakınlarımız ürün hakkında yeterli deneyim ve bilgiye sahip olacağından bizim için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Network Marketing bu kadar parayı nasıl dağıtabiliyor?

Öncelikle ağ pazarlaması yapan şirketler televizyon reklamları, outdoor reklamlar ve sürekli promosyonlar gibi maliyetleri yoktur. Network marketing temsilcisinin doğrudan pazarlama gücü ile maliyetlerini azaltmaktadır.

Reklam, sponsorluk vb birçok geliri doğrudan distribütörleri ile paylaşır. Sürekli yeni temsilcilere ulaşır ve satışlarını artırır. Böylece maliyetlerini azaltır.

Bunun dışında viral pazarlama ile ürün ve sistem deneyimi yaşamış insanlarla yeni insanlara ulaşır.

Bugün işsiz kalan gençler, erkek emekliler, ek gelir elde etmek isteyenler one more international istemine girerek  rahatlık aylık 2500 TL civarında kazanç elde etmektedir. KPSS ataması yapılmamış öğrenciler, yeni iş arayışında olanlar, Kariyer planlamasını yapmak isteyenler, üniversite öğrencileri aramıza katılabilir.

Sizde % 100 yerli sermayeli 92 ülkede satış yapan bir firma içinde yer almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kazanç planı videosunu izleyerek aramıza katılabilirsiniz.  https://www.youtube.com/watch?v=CavYK_NTLRs&t=328s

Network Marketing yasal mıdır?

Gelelim en büyük soruna.  Bu sistem yasal mıdır? Sistem tamamen hukuk kuralları çerçevesinde yasal ve güvenlidir. Ülkemizde %20 stopajla vergilendirilmektedir.  Fakat toplumsal olarak dolandırıcılığın gazabına uğramış bir millet olduğumuz ve Osmanlı torunu olduğumuz için aşırı çekimser bir yapıdayız. Peki bu dolandırıcı sistem nedir? Hemen şöyle açıklamalıyız ki saadet zincir veya piramit sistem olarak bilinen sistemdir. Bu sistemle ağ sisteminin farkları kısaca açıklayalım. Öncelikle başlangıç sermayesi çok uçuk rakamlar ise bilin ki dolandırıcı sistemdir. Çünkü ağ sisteminde başlangıç tutarları çok küçük miktarlardan oluşur. Çünkü  asıl amaç ağı genişletmektir. İkincisi ise, satamadığınız ürünü şirket geri almıyorsa bilin ki dolandırıcı şirket çünkü ağ sistemi gayet kurumsal kurallar çerçevesinde müşteri memnuniyeti kollar. Son olarak ise şirket gerçekten ürünlerini müşteriye satıyor mu? Saadet zinciri sisteminde önemli olan malın kalitesi, fiyat cazipliği değil sadece fahiş fiyattan katılımcılardan para toplamaktır. Ürünün alınması satılması onlar için son plandadır.

Piramit sistem, Titan gibi dolandırılıcık işlerinde sisteme üyelik fahiş fiyatla olmaktadır. Ortada ya ürün yoktur yada bir ürün vardır ve piyasadki gerçek değerinden çok yüksek fiyattadır. Bu sistemler en üstteki birkaç kişi dışında kimseye kazandırmaz.

Ağ pazarlamada ürünler vardır ve gerçek fiyatlarında pazarlanmaktadır. Sistemde çalışan herkes kısa sürede gelir elde eder.

Katlı pazarlama, network marketing alanında olmak isterseniz 693 liraya one more international şirketinde aramızda yer alabilirsiniz. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. https://erdemkaragoz.onemoreglobal.com/

Toplantı tarihleri, demo, online sunum ve bire bir görüşmeler için buradan ilerişime geçebilirsiniz.

Network marketin size sadece para kazandırmayacaktır. Uzman eğitmenlerden sürekli eğitimler alarak kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.  Satış, iletişim ve ikna alanlarında 14 yıldır eğitimnler vermekteyim. Türk İşi İkna, Satış İknası gibi kitapların yazarı olarak sizi de takımımıza bekliyorum.

Kaynak Mahmut Argın – Marmara Üniversitesi ’14

Kaynak  https://networkokulu.net/turkiyede-faaliyet-gosteren-network-marketing-firmalari/

#Girişimcilik #NetworkMarketing #Ağpazarlama #İstanbul #Onemoreinternational  #Onemore #ErdemKaragöz #İzmir #Satış #İşsizlik #KariyerNet #Kariyer #KPSS #Atama #Sponsorluk #Sağlık #Varlık 

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!