Çiftlik Bank ve İkna

Erdem Karagöz

Türk işi ikna kitabı yazımı süresince çok sayıda vaka incelemesi yaptım. Dünya’daki dolandırıcılıkları Türkiye’deki olayları ve bunları yapan insanları inceleme fırsatım oldu.

Son açıklanan rakamlara göre 132.000 kişi mağdur!  Dünyanın en büyük mavi yumurta tesisini kurulacaktı! Sanal oyunda bir tavuk almak için 15 altın biriktiriyorsunuz ve bir tavuk alıyorsunuz. İkinci tavuğu almanız 6 ayı buluyor. Yani sadece paranız değil zamanınızda çalınıyor.

Şimdi oyuna yeniden başlayalım. Gereken malzemeleri sayalım.

Medyanın önüne atılacak bizden biri mesajınızı verecek hikâyesi olan bir kurban! Overlokçu, garson genç bir tosuncuk patron olmaya ikna edilir. 25 yaşındaki CEO Mehmet Aydın oyuna sokulur.

Ardından oluşumu kuvvetlendirilecek ve herkesin tanıdığı gündemde olan birkaç sanatçı. Diriliş dizisinden Mehmet Çevik, fıs fıs İsmail’i yanınızdan ayırmaz üstüne milyonların sevgilisi Beyazıt Öztürk’ü reklamlarda oynatırsanız sosyal kanıt işi tamamdır.

Geriye kalanı zaten ilkel beyin halledecektir. Zaman baskısı yaparak mantıklı düşünmesini engelleyerek işe başlayabilirsiniz. İlkel beyin ben merkezlidir 200.000 lira kazanca yıllık 180.000 TL garanti verdiğinizde bu parayı Koç şirketleri, Sabancı şirketleri, Zorlu şirketleri kazanamıyor. Hayvancılığın bittiği bir ülkede hangi sistemle para kazanıp üzerine % 90 yıllık kâr verileceğini düşünemiyor. Böyle düşünenlere de önce topladıkları paranın bir kısmını yüksek kâr dağıtıp uygulandığını gösterdiler. İşin ilginci bu parayı yatıranlar arasında hayvancılık işinde olanlarda var!

İlkel beyin zıtlıklardan hoşlanır Amerikan ve İsrail’e karşı Türk insanının zaferi olarak çiftlik bank anlatıldığında artık durmak yok!

İlkel beyin somut veriye ihtiyaç duyar. İşte ilkel beyinin duyduğu ihtiyacın çözümü ilk ayda parasını alan insanlardan yeni üyeler bulması sağlanır. Bu kadar kişi aptal olamaz denilecek düzeye getirdiğinizde işler yolunda demektir.

İlkel beyin görseldir, karar vermek, analiz yapmak, anlamak, değerlendirmek, düşünmek zor geldiği için gördüklerine inanmayı tercih eder. Beyin enerji harcamak yerine gördüklerine inanmayı tercih eder. Gerçeklerle örtüşmeyen yapay bulgulara inanır. Mavi yumurta, yüksek kazanç, Beyaz Show, hocaların duaları ile yapılan açılışlar ve İsrail oyunları!

İlkel beyin duygusaldır bir olayı hafızasına alması onu unutmaması ne kadar duygulandığına bağlıdır. Finansal özgürlük birkaç ayda zengin olmak, Amerikan oyununu bozmak, hayallerini gerçekleştirmek, dine hizmet etmek!

İlkel beyini harekete geçirdiğinizde işler kolay. Şimdi çiftlik bank kopyalanmış ve aynı anda sistemde 100 şirket olduğunu düşünün 3-4 milyon insanın aldatılmayı tercih ettiğini düşünün piyasadan 8-10 milyar lira paranın yurt dışına kaçırıldığını düşünün.

 Kaosa önlemek için öncelikle her şeyi devletten beklememek gerekiyor. Sorgulayan, zaman baskısı altında karar alabilen, beden dili okumayı bilen ve emek vermeden kolay kazancın olmadığını bilen eğitim ve anlayış sistemi geliştirmek gerekir.

Çiftlik bank olayında aslında mağdur yok! % 307 büyümenin olağan akışa ters olduğunu ve asla sürdürülebilir olmadığını bildiği halde bu oyuna girenler büyük risk aldığının farkında olmalıdır.

Mehmet Aydın’ın açılış konuşmalarını izlediğimizde entelektüel sermaye olmadığını, 300 kelimelik Türkçe ile konuştuğunu algılamak zor değil.

 Oyunun büyüsü aslında parayı yatıranların kendisinde!

Hiçbir zorlama ve baskı altında kalmadan kendi istekleri ile bu parayı verenlerin incelenmesi gerekir. İkna ve müzakere eğitimleri olmayan eğitim sistemi devam ettiği müddetçe çok değil 3 ay sonra yeni bir vakayı birlikte inceleyebiliriz.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!