Gizli Alıcılar Görünmez Müşteriler

Gizli Alıcılar Görünmez Müşteriler

Erdem Karagöz

Türkiye’de satış profesyonelleri için henüz çok bilinirliği olmayan bir alan gizli alıcılar ve görünmez müşteriler ile çalışmak. Bu alanda uzmanlaşmak ve uygulamalar için size bu içeriği hazırladım. Profesyonellerin yer alması gereken bir alan olmasına rağmen insanların büyük çoğunluğu uzmanlık, liyakat yerine tanıdığı ve güvendiği kişilerle çalışmayı tercih ediyor. Bu endüstride uzman satıcılar çalışmaya başladığında 200 milyar doların üzerinde global bir pazar öngörülmektedir.

Biraz terminoloji paylaşmak ardından yeni iş modeli hakkında yazıma devam edeceğim.

Açıklanmayan alıcılar veya anonim alıcılar olarak da bilinen gizli alıcılar, bir mülk, varlık veya işletme edinme sürecinde kimliklerini gizli tutmayı seçen kişi veya kuruluşlardır. Bu yaklaşım genellikle mahremiyeti korumak, kamuoyunun dikkatinden veya spekülasyondan kaçınmak, stratejik karar almak veya itibarları veya etkileri nedeniyle fiyat enflasyonunu önlemek gibi çeşitli nedenlerle benimsenir. 

Gizli alıcı olmanın yüzlerce nedeni olabilir o kişinin ürüne talip olması fiyatı arttırabilir, şirketini riske edecek yatırım olarak görünebilir, kaynağı belli olmayan bir gelire sahip olabilir. Ülkeden kaçmayı planladığı için yabancı ülkelere yatırım yapabilir, eşinden ayrılacağı için nakit yatırımını başkası üzerine mülk olarak yapmak isteyebilir. Pazar oldukça geniştir. Bireysel satın alma dışında bir işletme, sanat eseri, patent almak isteyebilir. Hepsini bireysel networku ile karşılaması zordur. Burada kilit nokta alandaki uzmana olan güven ve sürdürülebilir ilişkilerdir.

Gizli alıcılar, özel ilgi alanları ve yatırım stratejilerine bağlı olarak farklı sektörler ve sektörlerde işlem yapabilirler. Gizli alıcıların sıklıkla dahil olduğu bazı yaygın alanlar şunları içerir:

Gayrimenkul: Gizli alıcılar, geliştirme amacıyla üst düzey konut mülkleri, lüks mülkler, ticari binalar veya arazi satın alabilir. Anonimlikleri, müzakereleri ihtiyatlı bir şekilde yürütmelerine ve kimliklerini kamu incelemesinden korumalarına olanak tanır. Bu alanda marka bilinirliği olan bir gayrimenkul danışmanı, broker milyonlarca doları yönetecek kişi olacaktır. Örneğin yabancı ülkelerden vatandaşlık yolu ile gayrimenkul alanlar ya da yabancı ülkelerden gelip yatırımlarını gizlemek isteyenler bu alanlardaki müşteri profilleri içinde yer alabilir.

İş Edinmeleri: Gizli alıcılar, kimliklerini açıklamadan işletmeleri, yeni kurulan şirketleri veya mevcut şirketleri satın alabilir. Bu strateji, hedef şirket içinde aksamaların önlenmesine ve satın alma sürecinde çalışanların moralinin korunmasına yardımcı olabilir. Bu süreci yönetecek profesyonelin stratejik planlaması ve gizlilik algısı çok yüksek olmalıdır. 

Fikri Mülkiyet: Belirli durumlarda, gizli alıcılar patent, telif hakkı veya diğer fikri mülkiyet varlıklarını almakla ilgilenebilir. Kimliklerini ifşa etmeden, rakiplerinin veya halkın dikkatini çekmeden değerli fikri mülkiyet haklarını ihtiyatlı bir şekilde müzakere edebilir ve güvence altına alabilirler. Teknik anlamda donanıma sahip gizli alıcılarla ilgili bilgi, referans paylaşmayacak uzmanlar yakın zamanda çok iyi gelir elde edecektir.

Sanat ve Koleksiyon Öğeleri: Yüksek değerli sanat eserleri, nadir koleksiyon öğeleri veya eski eserler alıcıları bazen anonim kalmayı tercih eder. Gizli alıcılar, kimliklerini açıklamadan müzayedelere veya özel satışlara katılabilirler, bu da mahremiyetlerini korumalarına ve olası fiyat manipülasyonlarından kaçınmalarına olanak tanır.

Gizli alıcılar, işlem sürecinde kimliklerini ifşa etmeyebilirken, düzenleyici makamların yine de şeffaflığı sağlamak ve kara para aklama veya dolandırıcılık gibi yasa dışı faaliyetleri önlemek için yasal ve mali ifşa gerekliliklerine uymalarını zorunlu tutabileceğini belirtmek önemlidir.

Gizli alıcılar kendilerinin adına ya da belirttikleri kişiler adına satın alma yapabilirler. Güven ilişkisinin geliştiği ortamlarda gizli alıcı daha çok yatırım ve işbirliği yapacaktır. Kimse tüm kartları en başta açmayacaktır. O nedenle iş yapan profesyonellerin analitik veriler hazırlaması ve iş planını çok iyi anlatması gerekir. Gizli alıcının bilgi güvenliği, görüşmeleri ve her konu oldukça önemlidir.

Gizli alıcılar aynı zamanda görünmez müşterilerdir. Anonim (ayırıcı özelliği bulunmama) müşteriler veya ifşa edilmemiş müşteriler olarak da adlandırılan görünmez müşteriler, bir satın alma işlemi yaparken veya bir işletmeyle işlem yaparken kimliklerini veya kişisel bilgilerini gizli tutmayı tercih eden kişilerdir. Bu müşteriler, gizliliği korumak, hassas bilgileri korumak, hedefli pazarlamadan kaçınmak isterler. Birçok nedenden dolayı gizlilik sağlamak en önemli hedefleridir. 

İşletmeler için, görünmez kalmak isteyenler de dahil olmak üzere müşterilerinin mahremiyetine ve tercihlerine saygı duymak önemlidir. Satın aldıklarını açıklamak istemeyen müşterileri ağırlamak için dikkate alınması gereken birkaç nokta:

Anonim Satın Alma Seçenekleri Sunun: Müşterilere mümkün olduğunda anonim satın alma seçeneği sunun. Bu, e-ticaret platformlarında misafir ödemelerini etkinleştirmeyi, kişisel kimlik gerektirmeden nakit ödemeleri kabul etmeyi veya müşterilerin satın alma işlemi sırasında takma adlar veya anonim kullanıcı adları kullanmasına izin vermeyi içerebilir.

Müşteri Verilerini Koruyun: ifşa etmeyi seçen müşterilerin kişisel bilgilerini korumak için güçlü veri koruma önlemleri uygulayın. Türkiye’de henüz buna yönelik yeterli veri güvenliği kanunları hazırlanmamış olduğu için satış profesyonelleri gizlilik konusunda daha hassas olmalıdır.

Müşteri Tercihlerine Saygı: Gizlilik ve anonimlik isteklerini ifade eden müşterilerin isteklerine saygı gösterin. Gereksiz veri toplamaktan kaçının, müşteri bilgilerini izinleri olmadan paylaşmaktan kaçının ve asla bu kişileri, satışları referans olarak paylaşmayın.

Şeffaf Politikalar Sağlayın: Şirketinizin müşteri gizliliği ve veri korumasıyla ilgili politikalarını net bir şekilde iletin. Gizlilik politikanızı görünür, kolayca erişilebilir hale getirin ve müşteri verilerinin nasıl işlendiğini, saklandığını açıkladığınızdan emin olun. Bu şeffaflık, güven oluşturmaya yardımcı olur ve görünmez kalmayı tercih eden müşterilere güven verir. İşlemler bittiğinde tüm saklanan bilgileri müşterinin önünde silin.

Olağanüstü Müşteri Deneyimine Odaklanma: Müşteriler ister satın aldıklarını açıklamayı ister görünmez kalmayı tercih etsinler, olağanüstü bir müşteri deneyimi sunmaya öncelik verin. Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin onların beklentilerini karşıladığından emin olun, duyarlı müşteri desteği sağlayın ve sahip olabilecekleri geri bildirimleri veya endişeleri dikkatle dinleyin. 

İşletmelerin görünmez kalmak isteyen müşterileri barındırmak için çaba göstermesi gerekirken, belirli sektörlerde finansal işlemler veya yaş doğrulaması gibi belirli müşteri bilgilerinin toplanmasını zorunlu kılan yasal veya düzenleyici gereklilikler olabileceğini unutmamak önemlidir.

Gizli alıcılar ve görünmez müşterilerin korkularını, hırslarını yönetmeniz ve uzun soluklu güven ilişkisi kurmanız gerekmektedir. 

Alacağınız eğitimler sizi gizlilik pazarlaması konusunda farklılaştıracaktır. Çünkü bu alan yatırımcı ve müşteri ilişkilerinin üzerinde donanıma sahip olmak gerekir.

İlk adımı özel eğitimle atabilirsiniz. Detaylar için linki tıklayabilirsiniz.

https://www.expertsakademi.com/product-page/gizli-alıcılar-ve-görünmez-müşteriler-ile-çalışmak-eğitimi

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!