Gelişen Ofisler

Erdem Karagöz

Müşteri adaylarınızı, misafirlerinizi B2B görüşmeler için ofisinize getirebiliyorsanız sadece zaman kazanmasınız! Ayrıca müşteri adaylarınızın ne kadar ciddi alıcı potansiyeline sahip olduğunu da görürsünüz. Çünkü satın almaya kararlı ve istekli olmadan kimse emek, zaman harcamaz.

Üstelik ofisinizi ziyaret edenler satın alma kararını direk alacak kişilerse bu sizin heyecanınızı daha da artırmalıdır. Ofisiniz konfor alanınızdır ve müşteri konfor alanınıza olabiliyorsa müzakere daha rahat olacak demektir.

İstanbul gibi trafiği yoğun ve zaman kaybı yaşanacak şehirlerde özellikle satış görüşmeleri için zaman en önemli maliyettir. Bir günde en iyi planlama ile 2 -3 B2B görüşmeye gidebilirsiniz. Müşteriniz ofisinize gelirse bu sayıyı 6-7’ye çıkartabilirsiniz. Bu da kazancınızı ikiye çıkartmak anlamındadır.

Müşteri ofisinizi ziyaret ettiğinde aslında yerinizi, konumunuzu, ekibinizi ve tavrınızı görmek isteyecektir. İşte burada ofislerin canlı organizmalar gibi sürekli geliştiğini bilmek gerekir. Müşteri belki birkaç ziyaret sonrası satın alma gerçekleştirecektir. Ofis her zaman geliştirilmelidir.

Bir ofiste yönetici asistanının telefonu, ilk karşılaması toplantı salonu ya da yöneticinin odasına gidiş süresine kadar her şey algı yönetimidir. Rahat koltuklar, kataloglar, duvardaki fotoğraflar, istatistikler, yönetici sözleri, iş planları, logo, flama ve tüm özel eşyalar anında etkileşim sağlar.

Toplantı salonunda teknoloji ürünleri dışında oldukça sade olmalıdır. Projeksiyon cihazı, ses sistemi, ekran, tabletler ve diğer görseller müşteriyi etkilemeli bunun dışında odaklanmayı bozacak, görüşmenin kalitesini düşürecek karmaşadan kurtulmak gerekir.

Müşteri adayınıza iyi seçilmiş kişiye özel hediye verilerek kendini değerli ve özel hissetmesi sağlanmalıdır. 30-35 dakikalık bir sunum güçlü 14-15 sorunun cevaplanması için ortamın oksijen kalitesi, kokusu, rahatlığı, tüm içecek ve yiyecekler iyi kurgulanmalıdır.

İnsanlar kendilerine benzeyenlerden daha çabuk etkilenirler. Iphone kullanıcıları birbirleri ile daha rahat bağ kurar! Elinizde Samsung telefon varsa telefonundan memnun olup olmadığı ve değiştirmeyi düşündüğünüzü (gerçekten düşünüyorsanız!) söyleyebilirsiniz.

Ofiste çalışan sayısı, ofisteki çalışanların aurası, ses akustiği, enerjisi, ritmi müşterinin bilinçaltı satın alma kararlarını etkileyecektir. Ofisinizi sürekli geliştirecek ürünler kullanabilir ve dizayn konusunda sürekli iyileştirmeler yapabilirsiniz. Kendini yenilemeyen ve değişime ayak uyduramayan en iyilerin yok olduğu bir gerçektir.

Özellikle gayrimenkul, eğitim, danışmanlık ve satış firmalarındaki ofisin kalitesi müşterinin indirim isteğini azaltacak ve sizin komisyonlarınız konusunda pazarlık kapılarını kapatacaktır. Ofisinize yapacağınız yatırım sizin daha çok kazanmanızı sağlayacaktır.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi metropollerde ofisin bulunduğu konum, estetik ve dizayn çok daha önem kazanmaktadır.  Satış ofisleri, proje ofisleri, gayrimenkul ofisleri teknoloji ile sadeliği çok iyi konumlandırmalıdır.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!