Gayrimenkul sözleşme imzalatma

Gayrimenkul Satışında Sözleşme İmzalatmak!

Erdem Karagöz

Neden gayrimenkul firmaları ile sözleşme yapılmalı?

Sözleşme, işi yapma taahhüt demektir. Evlilik gibi düşünebilirsiniz. Bir süreçtir ve hedefleri netleştirilip yazılı hale getirilmiştir. Düşünün bir konuta onlarca emlakçının afiş astığını hayal edin. Çevre kirliliği dışında ne sağlayabilir? Ya da sözleşme yapmadan satmayı/kiralamayı kabul eden bir emlakçının beklentisi nedir? Ne kadar yatırım yapabilir? Afişler orada durur gayrimenkul soranlara elindeki sözleşmeli yerleri göstermekten başka işe yaramaz!

Unutmayın;

Fiyatı sadece işin profesyonelleri belirler. Yüksek fiyat verdiğinizde herkes konutlarını satarken siz bakarsınız. Düşük fiyat verdiğinizde zarar edersiniz. Kiralık konutun 3 ay kiralanmama maliyeti nedir? Fiyatı doğru konumlandırmak, hızlı satmak/kiralamak uzmanlık ister. Bir kalp sorununuz olduğunda nasıl işin uzmanını arıyorsanız emlak işinde de uzmanla çalışmanız gerekir. Bakkala, kasaba, eşe dosta haber vererek satış 50 yıl önce yararlı olabilirdi!

Peki;

Sahibinden kiralık ilanında evinize gelenler kimler? Hırsız, terörist, aranan birileri olabilir! Sizce bu tarz kişiler uzman gayrimenkul danışmanlarına gider yoksa direk ev sahibi ve mahalle emlakçılarına mı?

Sahibinden satılık/kiralık ilanı verdiğinizde sizi en çok emlakçılar arayacaktır. Sabah 07.00’de gece 03.00’de arayan potansiyel müşterilerde peşinizi bırakmayacaktır.

Evinizde sürekli biri olmalı, işinizi bırakıp yüzlerce kez ev göstermeye hazır olun.

Konutunuzda 10 emlakçı ilanı olduğunu düşünün tüm emlakçılar en kısa sürede satmak için neler yapabilecek bir düşünün! Tabii onlarca kişi ile sürekli görüşmeyi de düşünün.

Kaç tane internet sitesine ilanlarınızı nasıl girecek ve onları her an nasıl takip edebileceksiniz? Doğru müşteriye ulaşmak bir profesyonellik işidir bunu unutmayın.

Çok sevdiğiniz bağ kurduğunuz gayrimenkulünüzü kötüleyecek, ucuzlatmaya çalışacak müşterilere hazırlıklı olun. Çelik gibi iradeye sahip olmalısınız.

Gayrimenkulünüze afiş asarken dikkatli olun düşebilirsiniz. Bu işin profesyonellik olduğunun farkında mısınız?

El ilanları bastırıp dağıtabilecek misiniz? Gayrimenkulünüzün profesyonel çekim fotoğrafları hazır mı? Gözle beyin arasındaki bağlantının diğer organlara göre 22 kat yüksek olduğunu biliyor musunuz?

Müşterinize şunları hissettirin; Sosyal medyada kullanacağı hipnotik dil kalıplarını biliyor mu? SEO eğitimi aldı mı? Gayrimenkul satış deneyimine sahip mi? Bu süreci yönetecek müzakere ve ikna tekniklerini biliyor ve bunları yönetecek çelik gibi iradeye sahip mi? Bunları nezaket dili kullanarak meydan okumadan hissettirdiğinizde müşteriniz sözleşme konusunda istekli olacaktır.

Reklam bütçeniz hazır mı?

Müşteri portföyünüz var mı? Müşteri segmentasyonunuz var mı? Tam olarak ne aradığınızın farkında mısınız? Bu işi profesyoneller ile yapmak size zaman, para, enerji kazandıracak farkında mısınız?

Alanında deneyimli, güven veren profesyoneller ile çalışmaya hazır mısınız?

Konusunda eğitimli, size rapor verecek, müşterileri değerlendirebilecek ve sizi sonuca götürecek birileri ile çalışmak ister misiniz?

Fiyat analizi yapabilen, müşteri okuma eğitimi almış, detayları gözlemleyen, deneyimli ve işine tutku ile bağlı birilerinin size neler katacağını düşünün.

Yapılan sözleşme aslında size uygun alıcı kaynağının açılması ve size zaman, para, enerji harcanması demek olduğunu anlatmak gerekir.

Gayrimenkul danışmanının işi afiş asmak değil gayrimenkulünüzü satmaktır.

Sözleşme imzalatmak için çok kişiye ulaşmalı ve sabırla gerçek ihtiyacını öğrenmelisiniz.

Burada dikkat edilecek konu satıcı alıcı ve danışman üçgeninde paraya en az ihtiyacı olduğunu hissettiren kazanacaktır. Müşteri sizin donanımlarınıza ve danışmanlığınıza ihtiyacı olduğunu hissetmelidir.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!